Guardian: Bağdadi ağır yaralı, örgütü kontrol edemiyor

Guardian: Bağdadi ağır yaralı, örgütü kontrol edemiyor
Guardian: Bağdadi ağır yaralı, örgütü kontrol edemiyor
İngiliz Guardian gazetesi, terör örgütü IŞİD'in lideri Ebubekir Bağdadi'nin Mart ayında yapılan bir hava saldırısında yaralandığını ve örgüt üzerindeki kontrolünün azaldığını öne sürdü.

RADİKAL - İngiliz Guardian gazetesi, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin ağır yaralandığını iddia etti. Irak'ta IŞİD'le bağlantılı bir kaynak, Bağdadi'nin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırıları sonucu Mart ayında ağır yaralandığını söyledi. Söz konusu kaynak, saldırı sonrası Bağdadi'nin hayati tehlikesinin bulunduğunu, fakat sonrasında yavaş bir iyileşme dönemine girdiğini belirtti. Bağdadi'nin IŞİD'i günbegün komuta edemediği de iddialar arasında. 

Guardian'ın iddiasına göre, başta Bağdadi'nin öleceğini düşünen IŞİD komutanları, örgütün yeni liderini belirlemek için acil bir toplantı yaptı. Batılı bir diplomat ve Iraklı bir danışman, koalisyon güçlerinin saldırısının, Suriye sınırının yakınındaki Ninova bölgesindeki el Baaj'daki IŞİD hedeflerine 18 Mart'ta düzenlendiğini ayrı ayrı teyit etti.

IŞİD vahşeti devam ediyor

'UMM EL ROS KÖYÜ YAKINLARINDA YARALANDI'

Söz konusu Batılı diplomat, üç araçtan oluşan bir konvoyun 18 Mart'ta Umm el rus ve El Karan köyleri arasında havadan vurulduğunu doğruladı. Yerel IŞİD liderlerini hedef alan saldırı sonucu üç kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Yetkililer, o sırada Bağdadi'nin araçlardan birinin içinde olup olmadığını bilmiyor.

Irak'ta ABD Konsolosluğu önünde patlama

IŞİD konusunda Bağdat'a danışmanlık yapan Iraklı Hişam el Haşimi, Guardian'a yaptığı açıklamada, "Bağdadi'nin 18 Mart'ta beraberindeki bir grupla Umm el Ros köyü yakınlarında yaralandığını" söyledi. (Hürriyet)

Esad: Suriye ve Fransa istihbaratı iletişim kuruyor

El Düri'nin cenazesi teslim edildi