Guatemala'da 7.4 büyüklüğünde deprem

Guatemala'da 7.4 büyüklüğünde deprem
Guatemala'da 7.4 büyüklüğünde deprem
Guatemala'nın Pasifik kıyılarında 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

GUATEMALA - Orta Amerika ülkesi Guatemala'da meydana gelen şiddetli depremde ilk belirlemelere göre 39 kişi öldü, yüzlerce kişi kayboldu.Ülkenin cumhurbaşkanı Otto Perez Molina milli uyarı ilan ederken insanların yüksek binalardan da çıkmalarını istedi.

Yetkililer depremde bazı yolların toprağın altında kaldığını; depremin etkilediği bölgeye bu yüzden ulaşımın 24 saat gecikebileceğini açıkladı.

Deprem, Meksika'nın başkenti Mexico City'den San Salvador'a kadar büyük bir bölgeyi salladı. Burada halk korkuyla sokaklara fırladı.

Yetkililer, depremin yerel saatle 10:35'te, Guatemala'nın Champerico şehrinin 15 kilometre dışında gerçekleştiğini açıkladı.

ABD Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin merkez üssünün 160 ila 320 kilometre çapında bir tsunaminin meydana gelmesi olasılığı bulunduğunu bildirdi. Daha geniş bir bölgeyi kapsayan tsunami uyarısı ise yapılmadı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Emisoras Unidas da ülkenin batısında deprem nedeniyle oluşan toprak kaymalarının, bazı otoyolları kapattığını kaydetti. (ajanslar)