Guatemala'da küller ve yağış birbirine karıştı

Guatemala'da küller ve yağış birbirine karıştı
Guatemala'da küller ve yağış birbirine karıştı
Ülke perşembe Pacaya volkanının külleri, cumartesi günü de tropik fırtına Agatha'nın yoğun yağışlarıyla tanıştı. Halk hem küllerden, hem yağıştan kaçıyor

UATEMALA - Orta Amerika ülkesi Guatemala’yı yanardağdan küller, gökyüzünden de fırtına vurdu. Tropik fırtınalar mevsiminin başladığı Orta Amerika’da ‘Agatha’ adı verilen ilk tropik fırtına Guatemala’da altısı çocuk, 12 kişinin ölümüne sebep oldu. Yoğun yağışlar başladı, 11 kişi kayıp. Agatha, cumartesi akşamı Guatemala-Meksika sınırına ulaşmıştı.
Ülkede perşembe günü de ‘Pacaya’ volkanı patlamış, volkan çevresindeki köyler boşaltılırken, uçak seferleri durdurulmuştu. Pacaya’nın lavları iki kişinin ölümüne, en az 50 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Üç çocuk kayıp. 1,700 kişi de bölgeden kaçtı. Cumhurbaşkanı Alvaro Colom, yanardağın bulunduğu Escuintla eyaletinde olağanüstü hal ilan etti. Yanardağın yakınlarındaki Calderas köyünden görgü tanığı Brenda Castaneda, ailesinin erimiş kaya parçalarından korunmak için evdeki mobilyaların altına saklandıklarını söylüyor. Guatemala’nın La Aurorora Uluslararası Havalimanı, Pacaya’nın küllerinin Agatha’dan gelen yağışlarla karışması nedeniyle beş gün kapalı kalacak.
Ekvador’da da Tungurahu yanardağının püskürttüğü küller 10 kilometre kadar yükseğe çıktı. Tungurahu ile Guatemala’daki yanardağın faaliyete geçmesi arasında bir bağlantı olmadığı belirtiliyor. Ekvador’da yedi köy boşaltılırken, havalaanı ulaşıma kapatıldı. Kül bulutu Pasifik Okyanusu’na doğru ilerliyor. (aa)