Gül, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi

Gül, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi
Gül, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi
BM'nin 68'inci Genel Kurul çalışmaları için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Gül ile Ruhani arasında geçen ilk resmi görüşme BM Genel Merkezi'nde gerçekleşti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Gül, Ruhani'nin seçilmesi ile İran'da yeni bir dönemin başlamış olduğu söyledi. Gül ve Ruhani, iki ülke arasında üst düzey ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi. Görüşmede, Ruhani'nin verdiği son derece pozitif mesajların önemli olduğu, İranla ilgili olarak uluslararası alanda çok daha yapıcı yaklaşımın olmasına neden olabileceği belirtildi.

Oldukça sıcak bir atmosferde geçtiği vurgulanan görüşmede, Türkiye ve İran'ın yakın ilişkilerinin, hem İran halkına hemde İran'ın çıkarlarına hizmet vereceğine değinilirken, bölgenin iki önemli aktörü olarak bölgedeki mevcut sorunun çözümü için çok yakın ve yapıcı bir iş birliği bulunmasının önemine değinildi.

Suriye konusunda da bu anlayış çerçevesinde yakın ve yapıcı ilişkinin gerekliliği ele alındı. Suriye deki insanlık dramının bir an önce sona ermesininiçin iş birliğinin kaçınılmaz olduğunun altı çizildi. İlk fırsatta karşılıklı üst düzey ziyaretlerin gerçekleştirilmesi konuşuldu.

DHA