Güldürürken oy toplayan 'Komedyen'

Güldürürken oy toplayan 'Komedyen'
Güldürürken oy toplayan 'Komedyen'
Zihninizde bir politikacı imajı canlandırın. Akıllara genellikle ciddi görünümlü, takım elbiseli bir resim düşer. Şimdi bir de komedyen canlandırın ve ikisini birleştirin. Türkiye'de 2009 yerel seçimlerinde Levent Kırca'nın denediği ancak başarılı olamadığı kombinasyonu, İtalya'da Beppe Grillo geçen ay başardı.
Haber: DENİZ TÜRSEN / Arşivi

Kırmızı kiremitli evleri ve siyasi kimliği nedeniyle ‘kızıl şehir’ lakabı takılan, spagettinin vazgeçilmez sosu ‘bolonez’e ismini veren İtalya’nın Bologna kentinde 8 Eylül 2007’de olağandışı bir gün yaşanıyordu. Şehrin en büyük meydanı Maggiore’de ‘Vaffanculo Day (s.ktir git günü) anlamına gelen ‘V-day’ kutlamaları çerçevesinde toplanan 100 bin kişi sahnede konuşma yapan kır saçlı adamı dinliyor ve sloganlar atıyordu. Katılımcı sayısı, bir yıl önce İtalya dünya kupasını kazandığında aynı meydanda toplanan kalabalıktan bile fazlaydı. İtalyanlar, sahnede konuşan 63 yaşındaki komedyen Giuseppe Piero Grillo’yu -namı diğer Beppe Grillo- 1977’den beri farklı şovlarla 15 yılı aşkın süredir görüldüğü beyaz camdan, İtalyan politikacıları fazlasıyla kızdıran siyasi esprileri nedeniyle uzaklaştırılmıştı. Geçen ay kaybettiğimiz Orhan Boran’ın deyimiyle ‘ayaküstü gırgır’larını 1993’den beri sahnelerde sürdürüyordu. Ancak Grillo’nun dünyada en çok ziyaret edilen 10 blogdan biri olan ‘Beppe Grillo’s Blog’ aracılığıyla organize ettiği ‘V-day’in asıl amacı güldürmek değildi... Grillo’nun konuşmasında sahneye kurulan ekranda 24 isim belirdi. Bu kişiler yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, cinayete teşvik veya ortaklık, patlayıcı mühimmat imalatı gibi suçlardan sabıkalı İtalyan senatör ve milletvekilleriydi. Grillo, isimleri ve suçlarını tek tek okurken, İtalyanlar da her isimden sonra koca bir ‘Yuhh!’ çekti. Grillo, İtalyanların kafasında şu soruyu canlandırmak istiyordu: “Bu adamların mecliste ne işi var?” 

Ve ‘5 yıldız hareketi’ doğdu 
Grillo, ‘V-day’i, ‘meclisin sabıkalı vekillerden temizlenmesi’ amaçlı bir imza kampanyası olarak da kullandı. Bologna’yla birlikte aynı anda İtalya’nın 220 farklı bölgesinde kutlanan V-day’de 350 bin imza toplandı. Grillo, sabıkalı vekilleri blog’unda afişe etmeye devam ediyor.
İkinci ‘V-day’ ise 25 Nisan 2008’de Torino’da yapıldı. Bu seferki hedef basındı. Grillo, hükümetin mali destek verdiği basının özgür olmadığını iddia ediyordu. Bu sırada 3 ulusal kanal, 1 reklam şirketi ve 1 yayım evinin sahibi medya patronu Silvio Berlusconi, 3. kez başbakan olmuştu.
Grillo’nun, V-day’den önce de siyasetteki olumsuzluklara dikkat çekme çabaları olmuştu. 2005’te La Repubblica gazetesine ilan vererek, İtalyan bankası Antonveneta’nın karıştığı skandal nedeniyle Merkez Bankası Başkanı Antonio Fazio’nun istifasını istedi. Grillo, 2007’de Avrupa Parlamentosu’nda İtalyan meclisinin sorunlarını anlattı. 2009’da ise ‘5 Yıldız Hareketi’ adlı bir parti kurdu. Parti, geçen ayki yerel seçimlerde Parma, Sarego, Mira ve Comacchio kentlerinde belediye başkanlığı kazanarak şaşkınlık yarattı. 

5 Yıldız Hareketi’nin bu kadar ilgi görmesi ise tesadüf değil. Siyasilerin yolsuzluklarından spor dünyasındaki şike olaylarına kadar İtalya, tam bir skandallar ülkesi. (Tanıdık mı geldi?) Ayrıca ekonomik kriz de İtalyanların kâbusu oldu. Onlarca kişi intihar ederken halk, kemer sıkma politikalarına karşı gösteriler düzenledi. Grillo’nun hareketi de skandallarla çalkalanan İtalya’da bir umut ışığı oldu.

İTALYAN SKANDAL LİSTESİ
2006’da ordu istihbarat servisi SISMI’nin İtalyan Telekom şirketinin destekleriyle 1996’dan itibaren 5 bin kişinin telefonunu dinlediği ortaya çıktı. Olayı açığa çıkaran Telekom güvenlik birimi çalışanı Adamo Bove, Haziran 2006’da bir ‘trafik kazasında’ öldü. Telekom güvenlik şefi Giuliano Tavaroli ise aynı yıl eylülde casusluk ve görevi suiistimalden tutuklandı.

İtalya hâlâ 3 dönem başbakan olan Silvio Berlusconi’nin seks skandallarını konuşuyor. Hakkındaki soruşturma derinleştikçe, Berlusconi’nin reşit olmayan kızlarla yaptığı ‘bunga bunga’ partileri ve susmaları için verdiği paralar da ortaya çıktı. Berlusconi, ekonomik krizi gerekçe gösterip geçen kasımda istifa etti.

2005’te İtalya Merkez Bankası Başkanı Antonio Fazio’nun, İtalyan bankası Antonveneta’nın satışı sürecinde Hollanda’nın en büyük bankası ABN Amro’yla rekabete giren bir diğer İtalyan bankası BPI’ye taraf olduğu ortaya çıktı. Fazio istifa etti. BPI İdari Direktörü Gianpiero Fiorani ise illegal prosedür uygulamaktan tutuklandı.

2010’da Bologna Belediye Başkanı Flavio Delbono hakkında asistanı Cinzia Cracchi’nin iddiası üzerine zimmete para geçirme, dolandırıcılık ve görevi suiistimal etme suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı. Delbono istifa etti.