Güneş patlaması neleri değiştirecek

Güneş patlaması neleri değiştirecek
Güneş patlaması neleri değiştirecek

Manyetik dalgalar etkisiyle 'Kuzey Işıkları'nın da her zamankinden daha güneyde gözlenebileceği tahmin ediliyor

Bilim adamları Güneş'te meydana gelen patlamaların ardından, Dünya'nın kısa süre sonra güçlü bir manyetik fırtınanın etkisi altına gireceğini açıkladı

Uzmanlar, insanlara doğrudan bir zararı olmamakla birlikte, manyetik fırtınanın elektrik şebekelerini, uçuş rotalarını ve bazı uydu izleme sistemlerini etkileyebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Amerikan Uzay Hava Tahminleri Merkezi, 'son beş yılın en kuvvetlisi' olarak niteledikleri manyetik fırtınanın TSİ 08.00–12.00 arasında en güçlü seviyesinde olacağını belirtiyorlar.

Manyetik fırtınanın etkisinin en fazla kutup bölgelerinde hissedileceği bildirilirken, fırtınanın yol açtığı radyasyon nedeniyle Kuzey ve Güney Kutbu üzerindeki uçuş rotalarında değişiklikler yapılmasının gerekebileceğini belirtiyorlar.

Manyetik dalgalar etkisiyle 'Kuzey Işıkları'nın da her zamankinden daha güneyde gözlenebileceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar manyetik alanlardaki değişimlerin elnerji şebekelerini, uydu navigasyon sistemlerini ve uçak rotalarını etkileyebileceğini belirtiyor. Patlamanın etkileri en çok kutuplarda hissedileceği için uçakların bu bölgelerde rotasını değiştirmesi istenebilir.

‘ASTRONOTLARIN UZAY YÜRÜYÜŞÜ YAPMAMASI GEREK’
Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden Güneş Fiziği uzmanı Prof. Paul Cally, uzayda görev yapan astronotları da uyarmayı ihmal etmedi. Cally güneş patlamasının sonuçlarına değindiği konuşmasında, ‘Örneğin şu sıralar astronotların uzay yürüyüşü yapmaması, mümkün olduğunca uzay istasyonlarından ayrılmamaları gerekir’

Uzmanlar saatteki hızı 6,5 milyon kilometreyi geçen manyetik fırtına nedeniyle son 24 saatte uzayda ilginç değişimler gözlendiğini belirtiyorlar.
Güneş'te patlamanın meydana geldiği bölgenin fotoğrafları, yoğun bir manyetik hareketliliğe işaret ediyor.

1972 yılında yaşanan bir manyetik fırtına, Amerika Birleşik Devletleri 'nin bazı eyaletlerinde şehirlerarası telefon hatlarının işlemez hale gelmesine neden olmuştu.(bbctürkçe)


  http://www.radikal.com.tr/108113310811331

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GÜNEŞTE PATLAMA - m.rozbilen

  Kaç gündür güneşteki patlamanın kuvvetli manyetik bir fırtına ile dünyamızı ve uzayı etkileyeceği bildiriliyor.Kim diyor. ABD deki ve diğer ülkelerdeki bilim adamları.ABD dünya güvenliğinden de sorumlu tutuyor kendisini.Bilmem kaç yıl sonra dünyaya çarpma olasılığı olan GÖK TAŞLARI'nı yörüngesinden saptırmaya çalışıyorlar. Oysa o büyük gök taşlarından biri dünyamıza çarpsa kıyamet günü demektir.ABD'yi çok sevmem ama hakkını teslim etmek lazım.Peki biz ne yapıyoruz?Seyredip birileri dünyanın güvenliğini sağlasın istiyoruz.Ben olsam dünya devletlerinden bu güvenlik hizmetinden vergi alırdım.Güçlü olmak ilimle,bilimle,yeknoloji ve demokrsi ile olur.Biz de Kürt sorunu,alevi sorunu,asayış,hukuk devleti ve demokresi sorunuyla uğraşmaktan,bunları düşünecek ne zamanımız ne de takatımız var.Bu sorunlarla baş etmek bu kadar zor mu?