Güney Kıbrıs'ın yeni başkanından Türklere sıcak mesaj

Güney Kıbrıs'ın yeni başkanından Türklere sıcak mesaj
Güney Kıbrıs'ın yeni başkanından Türklere sıcak mesaj
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yeni başkanı seçilen de Anastasiadis, Kıbrıs'ta, sadece Rumların değil, Kıbrıslı Türklerin de kabul edebileceği bir çözüm arzuladığını söyledi.

LEFKOŞA – Güney Kıbrıs’ta Pazar günü gerçekleştirilen Başkanlık seçiminin sonuçları açıklandı. Rum Başkanlık Köşkü’nün yeni sahibi DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis oldu.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Demokratik Seferberlik Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, partililere hitap eden Anastasiadis, Kıbrıs sorununa değindi.

Anastasiadis, seçmenlerin büyük sevinç gösterileri arasında yaptığı konuşmasında, Kıbrıs sorununun bundan sonra sadece belirli kişilerin tekelinde olmayacağını, bu konuda toplumun birlikte karar vereceğini söyledi.

Hedefinin, Kıbrıs'ta, insan haklarına saygılı çağdaş bir devlet oluşturmak olduğunu ifade eden Anastasiadis, "Çünkü bizi ilgilendiren, sadece Rumlar değil, tabii ki Kıbrıslı Türkler tarafından da kabul edilecek, özellikle de kalkınma beklentileri oluşturacak bir çözüm aracılığıyla, bütünüyle bir Avrupa devleti oluşturmaktır" dedi.

“KIBRISIMIZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR"

Anastasiadis, daha sonra düzenlediği basın toplantısında da Kıbrıs sorununa değinerek, Kıbrıs'ın çok kültürlü, çağdaş bir ülke olmasını arzu ettiğini belirtti.

Anastasiadis şöyle konuştu:
"Şu anda Kıbrıslı Türk vatandaşlarıma hitap ediyorum. Barışa, dostluğa ve çağdaş bir vatana götürecek, tüm vatandaşların insan haklarına saygılı, herkes için gelişme ve refah beklentileri yaratacak samimi bir Avrupai çözüm niyetimi ifade etmek istiyorum. Ayrım yapmaksızın tüm vatandaşların haklarına saygılı çağdaş ve çok kültürlü bir ülke istiyoruz. Bu çabamızda, AB 'nin ve uluslararası koşullarda kabul edilemez bir durumun son bulmasını samimi şekilde arzu eden diğer dost tüm ülkelerin desteğini alacağımızdan eminim. Bugünden itibaren Kıbrısımız için yeni bir dönem başlıyor."

" EKONOMİ ÖNCELİKLİ KONU"

Konuşmasında, GKRY'nin içerisinde bulunduğu zor ekonomik duruma değinen Anastasiadis, Kıbrıs'ta (Rum) şu anda kazanılması gereken en büyük iddianın, ülkenin kalkınma yörüngesine girmesi olduğunu söyledi.

Anastasiadis, GKRY'de vatandaşların politikacılara olan güvenini yeniden kazanmanın ve devleti çağdaşlaştırmanın yeni hükümetin öncelikleri arasında bulunduğunu ifade etti ve "Biz kendi açımızdan tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz. Ancak, Avrupa'yı da yanımızda istiyoruz. Kıbrıs, tartışmasız Avrupa'ya aittir" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından, seçimlerde kendisini destekleyen Demokratik Birlik Partisi lideri Markos Karayan ile başkan ilan edileceği Eleftheria Spor Salonu'na giden Anastasiadis, burada düzenlenen törende GKRY'nin 7. başkanı ilan edildi. (aa)