Güney Kıbrıs'tan Türkiye açıklaması

Güney Kıbrıs'tan Türkiye açıklaması
Güney Kıbrıs'tan Türkiye açıklaması
Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides, 'AB'nin Türkiye'nin üyelik sürecinde dondurulan müzakere başlıklarının açmasına onay veremeyiz' açıklamasında bulundu.

RADİKAL - Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı, " Avrupa Birliği'nin Türkiye 'nin üyelik sürecinde dondurulan müzakere başlıklarının açmasına onay veremeyiz" dedi. Reuters'ın haberine göre, "Müzakerelerin dondurulmasına yol açan nedenler ortadan kalkmadı... Mevcut durum sürdükçe, buna rıza gösteremeyiz" diyen Yannis Kasulides, "yargı ve temel haklar" ile "adalet, özgürlük ve güvenlik" başlıklarının açılmasına karşı olduklarını söyledi.

Aralarında bazı müzakere başlıklarının açılmasının da bulunduğu bir dizi talebini Avrupa Birliği'ne ileten Türkiye'nin istekleri AB liderlerinin geçen haftaki "mülteci" zirvesinde ele alınmıştı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de dünkü İstanbul ziyareti sırasında, Türkiye’yle üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılabileceği mesajını vermişti.

Davutoğlu ile Merkel'in görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü

"Almanya, bu yıl içerisinde 17'nci başlığın (ekonomik ve parasal politika faslı) açılmasına hazır" ifadesini kullanan Merkel, 23'üncü (yargı ve temel haklar) ve 24'üncü (adalet, özgürlük ve güvenlik) başlıkların açılması hazırlıkları konusunda ise konuşulması gereken bazı konular bulunduğunu söyledi. (Hürriyet) 

Erdoğan ve Merkel mülteci sorununu görüştü

Davutoğlu ve Merkel ortak açıklama yapıyor