Güney Kore istihbaratı kendi iddiasını yalanladı

Güney Kore istihbaratı kendi iddiasını yalanladı
Güney Kore istihbaratı kendi iddiasını yalanladı
Kuzey Kore Savunma Bakanı'nın uçaksavarla kurşuna dizildiği haberi kaynağından yalanlandı. Haberi duyuran Güney Kore istihbarat servisi Bakan Hyon Yong-Chol'un 'törende uyuduğu için' öldürüldüğü yolundaki haberi doğrulatamadığını duyurdu.

RADİKAL - Güney Kore istihbarat servisi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanı'nın idam edildiği yönündeki iddiasından geri adım attı. Çarşamba günü bir grup milletvekiline aktardıkları "Kuzey Kore Savunma Bakanı Hyon Yong- Chol tören sırasında uyuduğu için 30 Nisan'da uçaksavar ateşiyle idam edildi" iddiasını doğrulatamadıklarını açıklayan servis, savunma bakanının tasfiye edildiği yönündeki iddiasını ise tekrarladı.

Güney Koreli bir muhalefet milletvekili olan Şin Yong-Min, Kuzey Kore devlet televizyonunun söz konusu bakanın görüntülerini yayınlamaya devam ettiğini belirterek iddiadaki tutarsızlığa dikkat çekti.

Bu tür durumlarda devlet medyasının tasfiye edilen kişilerin görüntülerini yayınlamayı kestiğini ancak Hyon'un 12 Mayıs'ta devlet televizyonunda yer aldığını hatırlatan AFP de iddiaya ilişkin oluşan şüphelere işaret etti. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni yöneten İşçi Partisi'nin gazetesi Rodong Sunmun'un sitesinde de söz konusu bakanla ilgili haberlerin halen yayında olduğu hatırlatıldı. Dahası, idam edildiği iddia edilen 30 Nisan tarihinde, gazetede söz konusu bakanın bir konserde çekilmiş görüntüsünün yer aldığı belirtildi. 

Güney Kore devleti medya aracılığıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hakkında bu tür pek çok uç iddialar ortaya atmış ancak iddiaların çoğu doğrulanamamıştı. (İleri Haber)