Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki gerilim azalıyor

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki gerilim azalıyor
Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki gerilim azalıyor
Güney Kore ve Kuzey Kore arasında son günlerde artan gerilim azalıyor. İki ülke heyetlerinin üst düzey görüşmeler gerçekleştireceği açıklandı.

RADİKAL - Güney Kore ve Kuzey Kore'nin sınırdaki bir köyde üst düzey görüşmeler gerçekleştireceği bildirildi. Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Birleşme Bakanı, yarımadada artan gerginliği yatıştırmak için Kuzey Kore'nin Güney Kore'den sorumlu en üst düzey yetkilisi ve ordunun genel politika bölümünün başkanıyla görüşecek.

Kuzey Kore, dün Güney Kore'nin sınırda yaptığı propaganda yayınını durdurması için yerel saatle 17.00'ye kadar süre vermiş, propagandaya son verilmezse ordusunun savaşa hazır olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 4 Ağustos 'ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu. Bunun üzerine Güney Kore, 11 yıl sonra sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamış, Kuzey Kore de Güney'i propaganda yayınını sonlandırmaması halinde rastgele hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.

Kuzey Kore-Güney Kore sınırında karşılıklı ateş açıldı

Güney ve Kuzey Kore arasında perşembe günü karşılıklı top ateşi açılmış, sınır bölgesinde yaşayan halk tahliye edilmiş, Güney Kore hükümeti, Milli Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplanacağını duyurmuştu. (AA)

Kuzey Kore 'savaş durumu'na geçti!