Güney Sudan'da ABD helikopterleri vuruldu

Güney Sudan'da ABD helikopterleri vuruldu
Güney Sudan'da ABD helikopterleri vuruldu
Güney Sudan'da ABD'ye ait 3 tahliye helikopterine ateş açıldı, 3 görevli yaralandı. Güney Sudan ordu Sözcüsü Aguer "Sorumlu, Machar güçleridir" dedi.

Devlet Başkanı Salva Kiir’in eski yardımcısı Riek Machar’ın darbe girişimi olarak yorumladığı askeri birlikler arasındaki çatışmaların perşembe akşamı BM tesisine sıçradığı ve 3 Hintli barış gücü askerinin öldüğü Güney Sudan’da bu kez ABD hedef oldu. BM’ye saldırının ardından büyükelçiliğin güvenliği için askeri personel gönderme kararı alan ABD’ye ait üç askeri helikopter vuruldu. Congley eyaletinin başkenti Bor’daki ABD vatandaşlarını tahliye etme misyonundaki helikopterlere yerden ateş açılması sonucunda 4 Amerikalı asker yaralandı. Bazı kaynaklar sadece bir helikopterin isabet aldığını aktarırken, bazı ajanslar da bir yaralının durumunun ağır olduğunu belirtti. Helikopterlerin komşu Uganda’ya dönmek zorunda kaldığı kaydedildi. Adının açıklanmamasını isteyen Ugandalı bir askeri görevli “Helikopterlere Bor’a inmeye çalıştıkları sırada ateş açıldı. Üç subay yaralandı. Helikopter Entebbe üssüne döndü. Askerler Nairobi’ye sevk edildi” dedi. ABD’nin Afrika Komutanlığı da olayı teyit ederken, Güney Sudan Ordu Sözcüsü Philip Aguer saldırıyı doğrulayamayacağını söyledi. Ancak Aguer “Herhangi bir saldırı olmuşsa bu, Bor’un kontrolünü ele geçiren alan Machar’a bağlı birliklerin işidir” iddiasını da öne sürdü. 

Unity komutanı saf değiştirdi

Obama 45 askerin ABD vatandaşları ile malvarlıklarını korumak amacıyla sevk edileceğini açıklarken, Güney Sudan’ın ‘iç savaşın eşiğinde olduğu’ uyarısını da yapmıştı.
Bu arada petrol sahalarının bulunduğu Unity eyaletindeki komutan General James Koang’ın da Machar birliklerine katıldığı belirtildi. Machar, Unity’nin kontrolünün Koang’da olduğunu söyledi. Ordu ise Koang’ın tek başına saf değiştirdiğini ve askerlerin ona katılmadığını’ açıkladı. 

Kiir ve Garan görüşecek

Öte yandan diplomasi alanında da Etiyopya, Kenya, Uganda, Cibuti, Somali, Sudan dışişleri bakanlarının yanı sıra Afrika Birliği ve BM temsilcilerinin yer aldığı arabulucular heyeti önceki gün Kiir’le görüştü. Çatışmalardan bu yanaki ilk barış girişimi niteliğindeki görüşmenin ‘çok verimli geçtiği’ belirtildi.
Fransa ’nın BM Temsilcisi Gerard Araud’dan ise Devlet Başkanı Kiir ile ülkenin kurucusu John Garang’ın dul eşi ve Sudan Halk Kurtuluşu Hareketi’nin (SPLM) kilit isimlerinden olan Rebecca Garang’ın ‘ön şartsız şekilde diyaloğa girmeyi kabul ettikleri’ açıklaması geldi.