Güneydoğu Asya göçmenleri: Yemek kavgasında 100 kişi öldü

Güneydoğu Asya göçmenleri: Yemek kavgasında 100 kişi öldü
Güneydoğu Asya göçmenleri: Yemek kavgasında 100 kişi öldü
Korkunç insanlık dramı... Tekneleri batmak üzereyken kurtarılan ve Endeonezya'ya getirilen Arakan Müslümanı göçmenler, teknedeki yaklaşık 100 kişinin yemek için çıkan kavgalar yüzünden öldüğünü söyledi.

RADİKAL- Tekneleri batmak üzereyken kurtarılan ve Endeonezya'ya getirilen Arakan Müslümanı göçmenler, teknedeki yaklaşık 100 kişinin yemek için çıkan kavgalar yüzünden öldüğünü söyledi. BBC 'de yer alan habere göre Arakan Müslümanları, birçok göçmenin bıçaklandığını asıldığını ya da tekneden atıldığını aktardı. Myanmar'ın Arakan bölgesinden gelen Müslümanlar ile Bangladeşli göçmenleri taşıyan teknede 700 kişi kurtarılmıştı.

SU DA YOK YİYECEK DE

Haberde, korkunç iddiayı teyit etmenin zor olduğu ancak gerçekleştirilen farklı röportajlarda aynı ifadelerin kullanıldığına yer veriliyor. Göçmenlerin teknesi Malezya'ya demir atmak istemiş ancak Malezya sahil güvenliği geminin kara sularına girişine izin vermemişti. Yaklaşık 2 aydır denizde sürüklendiği tahmin edilen tekne Cuma günü Endonezyalı balıkçılar tarafından bulunup kurtarıldığı sırada mürettebat tekneyi terk etmişti. Göçmenlere Langsa limanındaki ambarlarda kalma izni verildi. Birçoğunun yetersiz beslenme ve susuzluk sorunu yaşadığı ifade ediliyor.

MYANMAR'DAN ÖLÜMÜNE KAÇIŞ

Dün bir açıklama yapan Myanmar hükümeti, göçmen krizinden sorumlu olmadığını ve önümüzdeki günlerde düzenlenmesi planlanan bölgesel zirveye de katılmayabileceğini söyledi. Arakan Müslümanları, nüfusun büyük kısmının Budist olduğu ve Arakan Müslümanları'nın vatandaş statüsü alamadığı Myanmar'dan kaçıyor. Kurtarılan Bangladeşli göçmenlerin ise yurtdışında çalışma amacıyla ülkelerini terk ettiği sanılıyor. Hâlâ Myanmar açıklarıda en az beş kaçak göçmen gemisinde bine yakın göçmenin beklediği bildiriliyor. Tayland ve Malezya'nın teknelere izin vermemesi nedeniyle, insan kaçakçılarının tekneleri uluslararası sularda tuttuğu ve göçmenleri ancak fideye karşılığı tekrar karaya çıkaracaklarını söyledikleri aktarılıyor.

 


  http://www.radikal.com.tr/136007013600701

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Büyüyen bir insani kriz, yeni sosyal ve güvenlik sorunları - legendary

  Son 20 yıl ve özellikle son 10 yıldır göç hareketleri çok yoğunlaştı. Bilhassa Akdeniz ve güneydoğu Asya'daki trafik çok yoğun... Bu durum karşısında Avrupa Birliği Frontex gibi kurumlarla güvenlikçi bir yaklaşım sergiliyor. Ancak güneydoğu Asya'ya baktığımızda da benzeri bir yaklaşım görüyoruz. Ülkeler sınırlarını bu göç hareketi karşısında koruma gereği hissediyor ve böylesi bir güvenlik sorunu artık klasik güvenlik yaklaşımları ve konvansiyonel silah sistemleriyle çözümlenecek türden değil... Sınır güvenliği işin bir boyutu, bir de bir şekilde gelmeyi başaranların barınma sorunu var ki bu da insani boyutu ve bir yükümlülük. Ama hiçbir ülkenin yüz binlerce insanı barındıracak kampları yok... Dolayısıyla kalıcı çözüm insanların kaçtığı ülkelerdeki siyasi sorunları çözmekten geçiyor... Ya da bir şekilde her ülkenin yaşayarak yolunu bulması beklenecek ki mevcut eğilim o yönde ve her toplum düzlüğe çıkmayı kendisi öğrenecek...