Güney'e barış çubuğu

Güney'e barış çubuğu
Güney'e barış çubuğu
Kuzey Kore yönetimi, Kumgang dağını Güneyliler için tekrar turizme açıyor.

SEUL - 2008 yılında Güney Koreli bir turistin vurularak öldürüldüğü Kuzey Kore’deki Kumgang dağı, tekrar Güneyli turistlerin ziyaretine açılıyor. Kuzey Kore hükümeti, 15 Nisan’da ülkenin kurucusu Kim Il-Sung’un 100. doğum günü kutlanırken, bölgede Güneyli turistlerin de bulunmasını istiyor.

Bölgedeki bir turizm yetkilisi, Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA)’ya yaptığı açıklamada “Bölgeye gelecek turistlere özel haklar tanıyacak ve onların rahat etmesi için elimizden geleni yapacağız” diyor.

Kuzey’e gelen yabancı turistler, yalnızca belirli bölgelerde ve yakından izlenerek gezebiliyor. Turistlerin yerel halkla konuşması ise yasaklanıyor.

Bölgedeki turizm neden önemli?
Kumgang dağındaki otel Güney Kore yönetimi tarafından Güney Kore parasıyla inşa edilmişti. Otel iki ülke arasındaki barışın sembolü haline gelmiş, her iki ülke de oteli beraberce işletmeye başlamıştı. Ancak 2008 yılında Güney Kore vatandaşı bir ev kadını sahilde gezerken orduya ait bölgeye girmiş, bir asker tarafından vurularak öldürülmüştü. Kuzey Kore yönetimi olayla ilgili araştırma yapmayı reddetmiş, bütün kanıtların ortada olduğunu ve suçun kadına ait olduğunu söylemişti. Bu olayın ardından Güney tarafı, vatandaşlarının bölgeye geçmesini yasaklamıştı.

İki ülke arasındaki ilişkiler, bu olayın ardından gerilmişti. Bunun üzerine Pyongyang hükümeti turistlerin gelmesine izin vermesi konusunda Güney’i tehdit etmiş, ardından Hyundai Asan’ın işletme haklarına el koymuştu. Pek çok ambargoyla uğraşan ve 24 milyonluk nüfusunu beslemekte zorlanan Pyongyang yönetimi, bölgeye gelen turistlerden yılda birkaç milyon dolar gelir elde ediyor.