Gürcistan mahkûmlar için ayakta!

Gürcistan mahkûmlar için ayakta!
Gürcistan mahkûmlar için ayakta!
Gürcistan televizyon kanalları tarafından önceki akşam gösterilen cezaevlerinde çekilmiş ve mahkumlara cinsel işkence yapıldığını kanıtlayan gizli video halkı sokaklara döktü.

Gürcistan cezaevlerinde binlerce mahkum isyan başlatırken, Saakaşvili güvenlik güçleri saflarında temizlik başlattı. Binlerce polis, durumu kontrol altına almak için sokaklara sevkedildi.
Skandalı, başket Tiflis cezaevindeki işinden atılan gardiyan Vladimir Bedukadze patlattı. Mahkumlara işkence yapan meslektaşlarını gizlice cep telefonuyla kayda alan Bedukadze, işine son verilmesinden sonra bu gizli kayıtları muhalefetin kontrolündeki TV-9 kanalına verdi. Korkunç görüntülerin yayınlanmasından sonra Tiflis başta olmak üzere önceki akşam halk sokaklara dökülerek suçluların yargı önüne çıkarılması için gösteri başlattı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 

BAKAN GÖREVDEN ALINDI


Gürcistan’ı ayağa kaldıran korkunç görüntülerin televizyondan gösterilmesi üzerine Gürcistan Ceza İnfaz Bakanı Hatun Kalmahelidze, Cumhurbaşkanı Saakaşvili tarafından görevinden alındı. Saakaşvili ise öğle saatlerinde bir konuşma yaparak işkence krizine adı karışan tüm yetkililerin yargı önüne çıkartılacağı sözü verdi. Ayrıca ülkedeki tüm cezaevlerindeki görevliler işten alınarak kontrol polise verildi. (Hürriyet)