Gürcistan'da, 'prezervatif nedir' tartışması!

Gürcistan'da, 'prezervatif nedir' tartışması!
Gürcistan'da, 'prezervatif nedir' tartışması!
Gürcü milletvekilleri prezervatifin 'sex oyuncağı' olup olmadığını tartıştı.

Gürcü basınında yer alan haberlere göre, Başbakan Bidzina İvanişvili’nin liderliğindeki Gürcistan Rüyası Partisi’nin sunduğu bir yasa taslağının görüşen parlamento komisyonu, prezervatifin ‘ seks oyuncağı sayılıp sayılmayacağı’ konusunda ters düştü. Taslak, çocuklara yönelik ürünlerin de satıldığı mağazalarda, seks ürünlerinin satılmasının ya da reklamının yapılmasının yasaklanmasını öngörüyordu. Taslak uyarınca 18 yaşın altındakilerin gittiği okullar ile çoğunlukla gençlere hizmet sunan işletmelerde ve bu tip yerlerin civarında da seks ürünlerinin satılmasının yasaklanması amaçlanıyordu.
Ancak vekillerin müzakereleri, ‘prezervatifin gerçek işlevi nedir’ konusunda düğümlendi. Vekiller, prezervatifin ‘istenmeyen gebelikleri önleme ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma’ gibi iki işlevi olduğunda hemfikirdi. Ancak bazı vekiller prezervatifin, ‘cinsel zevki arttırma amaçlı’ olarak kullandığını ve bu sebeple de ‘seks oyuncağı’ olarak sayılması gerektiğini savundu.
Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili’nin Birleşik Ulusal Hareket Partisi’nden milletvekili Zurab Japaridze, ‘sekse devlet müdahalesine’ karşı çıktı. Japaridze, “İnsanlar çok farklı farklı şeylerden tahrik olur. Seks sırasında hangi tür aksesuarların kullanıldığı konusu, çok şahsi bir mevzudur. Devlet, konuya müdahale edip bu alanı düzenlememeli” ifadelerini kullandı.
Prezervatifin sesk oyuncağı sayılması gerektiğini savunanlardan biri ise Gürcistan Rüyası milletvekili Levan Berdzenishvili idi. Berdzenishvili, “Prezervatif yalnızca koruma özelliği olan bir ürün değil, bazı teknik yollarla kullanıldığında zevk almayı da sağlayan bir ürün” dedi. Bir diğer Gürcistan Rüyası vekili Koba Davitashvili de, Berdzenishvili’ye şu sözlerle destek verdi: “İki tip prezervatif vardır. Biri korunma, diğeri cinsel dürtüleri tatmin etme amaçlıdır. Biri satılacak diğer satılmayacak. Bunun ayrımı çok kolay. Yasaya, seks ürünleri listesi koymaya gerek yok. Genel bir tanımlama yetecektir. Kolluk kuvvetleri, yanlış prezervatifin satıldığını, o ürünü gördükleri an anlayacaklardır.”
Ancak vekil Pavle Kublashvili, bu fikre karşı çıkıp “ Yargı ve kolluk kuvvetlerinin, konuyla ilgili kararlar alıp uygulamak için bir referans listesine ihtiyacı var” dedi. Bir grup vekil ise 16 yaşın üzerindekilerin cinsel ilişkiye girme hakkı bulunduğunu öne sürerek, prezervatiflerin satışında bir sakınca olmadığını belirtti. (RADİKAL / DIŞ HABERLER )