Guta'da inceleme yapacak BM heyetine 'sniper' ateşi

Guta'da inceleme yapacak BM heyetine 'sniper' ateşi
Guta'da inceleme yapacak BM heyetine 'sniper' ateşi
Şam kırsalındaki Doğu Guta'da kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere bölgeye giden Birleşmiş Milletler denetçilerinin konvoyuna ateş açıldı.

Şam kırsalındaki Doğu Guta’da kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere bölgeye giden Birleşmiş Milletler denetçilerinin konvoyuna ateş açıldı.

Fransız haber ajansının bildirdiğine göre bu sabah inceleme yapmak üzere Doğu Guta’ya gitmekte olan BM denetçilerinin araç konvoyuna ateş açılması sebebiyle bölgede yapılacak çalışmalar kesintiye uğradı.

BM Sözcüsü Martin Nesirky, BM denetçilerini taşıyan konvoya birkaç aşamalı olarak kasten ateş açıldığını ve araçlarda hasar meydana geldiğini söyledi.

Açılan ateş üzerine BM uzmanlar heyetinin çalışmalarını aksattığı, aracı değiştirmek için bir devlet dairesine gittiği bildirildi.

Öte yandan Suriye yönetimi, BM uzmanlarını taşıyan araç konvoyuna yönelik saldırının silahlı gruplar tarafından yapıldığını öne sürdü.

Suriye yönetimi, dün BM uzman heyetinin Doğu Guta’da araştırma yapmasına izin vermiş ve BM uzmanlarının bulunduğu süre içerisinde Doğu Guta’ya yönelik operasyonlarını durdurduğunu açıklamıştı.