Güzellik kraliçesine ırkçı fotoğraf darbesi

Güzellik kraliçesine ırkçı fotoğraf darbesi
Güzellik kraliçesine ırkçı fotoğraf darbesi
Rus futbol liginin kadın taraftarları için düzenlenen güzellik yarışmasına katılan ve 'büyüleyici' olarak nitelendirilen Olga Kuzkova'nın neo-Nazi olduğunun ortaya çıkması üzerine unvanı geri alındı.

RADİKAL – CSKA Moskova’yı, ligin kadın izleyicileri için düzenlenen Miss Rusya Premier Lig güzellik yarışmasında temsil eden ve yarışmayı kazanamasa da ‘büyüleyici’ unvanını alan 'Miss CSKA' Olga Kuzkova’nın neo-Nazi olduğu ortaya çıktı. 21 yaşındaki Kuzkova’nın sosyal medya hesaplarında Nazi sembolleri kullandığı ve beyazların üstünlüğünü savunduğu görüldü.

Russia Today’in haberine göre, Yahudi Soykırımı’nı övdüğü fotoğrafları paylaşan Kuzkova, ‘14/88’ yazan bir grafitinin önünde de Nazi Selamı yaparak poz vermiş. Rusya Futbol Ligi Başkanı Sergey Çeban, Kuzkova’nın 'Miss Charming' unvanının kaldırılmasını kabul ettiğini söyledi. Sport Express’e konuşan Çeban, “Biz faşizm, milliyetçilik ve ırkçılık gösterilerine müsamaha göstermiyoruz. Olan şey çok üzücü” ifadesini kullandı.

TARAFTARLAR TEPKİLİ

Kuzkova’nın sosyal medyadaki tepkiler üzerine paylaştığı fotoğrafların bir bölümünü sildiği bildirildi. Fotoğraflara tepki gösterenler arasında CSKA taraftarları da bulunuyor. Irkçılığa Karşı CSKA Taraftarları adlı Facebook sayfasında Kuzkova için, “Olga, sen Miss CSKA değilsin, CSKA’nın yüz karasısın” ifadeleri kullanıldı.

14/88 NE DEMEK?

Nazizmin ve beyaz ırkın üstünlüğünün sembolleri arasında yer alan 14/88, David Lane’in “We must secure the existence of our people and a future for white children” (Halkımızın varlığını ve beyaz çocukların geleceğini güvence altına almalıyız)cümlesindeki kelime sayısı ve “Heil Hitler” sözcüklerinin baş harfi olan ‘h’nin alfabedeki sırasıyla ortaya çıkmıştır.