Hac faciasında ölü sayısı 769'a yükseldi

Hac faciasında ölü sayısı 769'a yükseldi
Hac faciasında ölü sayısı 769'a yükseldi
Mina'da çıkan izdihamda ölü sayısının 769'a yükseldiği bildirildi. Yaralıların sayısı ise 934.

RADİKAL - Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Halid el-Falih, Mina'da iki gün önce meydana gelen izdiham faciasında ölü sayısının 769'a yükseldiğini açıkladı. Yaralı sayısının ise 934 olduğu bildirildi.

Hac ibadetini yerine getirmek için 2 milyona yakın hacı adayının bulunduğu Mina’da, şeytan taşlama yolunda iki gün önce yerel saatle 09.00 sularında çıkan izdiham, şeytanları temsil eden 3 taşın bulunduğu Cemarat alanına giden Cemarat Köprüsü girişinde 204 ve 223 numaralı caddelerin kesiştiği yerde yaşandı. Farklı yollardan gelen binlerce kişilik hacı gruplarının karşılaşması sonucu, yüzlerce hacı, korkunç şekilde ezildi. İzdihama, Suudi Arabistan Kralı Salman’ın oğlu Prens Muhammed bin Salman’ın konvoyunun neden olduğu öne sürülmüştü. 

Mekke'de hayatını kaybeden ve kayıp Türk hacıların kimlikleri açıklandı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Halid el-Falih, izdiham faciası için ‘disiplinsiz’ hacıları suçlamış ve şaşkınlık yaratan açıklamasında, “Hacılar talimatlara uysaydı bu trajedi yaşanmazdı” demişti.

Suudi Arabistan Başmüftüsü'nden Hac'da izdiham yorumu: Kader

2 Türk'ün hayatını kaybettiği facianın ardından Suudi Arabistan Kralı Salman, Hac organizasyonunun düzenlenmesi, güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi ve 'yüksek soruşturma komisyonunun kurulması' talimatını vermişti. 

Erdoğan: 'Hac organizasyonunda sıkıntı var' yaklaşımı yanlış

BAŞMÜFTÜ: İZDİHAM KADER

Öte yandan, Suudi Arabistan'ın en önemli din adamı olan Başmüftü Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh, izdihamın, "insanoğlunun kontrolü dışındaki bir olay" olduğunu söyledi. Ülkenin resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh dün Mina'da Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif'la görüştü. Başmüftü Nayif'e trajedide hiçbir sorumluluğu olmadığını söyleyerek, "Kader kaçınılmazdır" dedi.

Kral Salman: Hac'da güvenlik önlemleri gözden geçirilsin

Hac'da facia: Yüzlerce ölü