Hac'da facia: Yüzlerce ölü

Hac'da facia: Yüzlerce ölü
Hac'da facia: Yüzlerce ölü
Mina'da izdiham çıktı, ilk belirlemelere göre 753 hacı yaşamını yitirdi.

RADİKAL - Mekke'nin yaklaşık 5 kilometre uzağında bulunan Mina'da şeytan taşlama sırasında çıkan izdiham çıktı. Faciada ilk belirlemelere göre en az 753 hacı hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralandı. Kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Çok sayıda yaralı ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. 

El Arabiya'nın muhabiri Abdülrahman el-Osaimi, izdihamın Camarat Köprüsü girişinde meydana geldiğini aktardı. Osaimi, "Yaralılar Mina bölgesindeki dört hastaneye kaldırıldı. Bazı yaralılar Mekke'deki hastanelere götürülmek üzere helikopterlerle tahliye edildi" dedi. Olay yerine 220 ambulans ve 4 bin kurtarma görevlisi sevk edildi. 

YÜRÜYEN MERDİVENLERDE OLDU

Mekke'deki facianın şeytan taşlama alanındaki yürüyen merdivenlerde meydana geldiği öğrenildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Mina'dan yürüyerek gelen ve şeytan taşlama alanına geçen hacılar, doğrudan 3. kata çıkarak şeytan taşlama ibadetini yapıyorlar.

Mekke'deki izdihamın, şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların 3. kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke'ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir yetkili, Türk hacı adaylarının şeytan taşlama saatinin daha erken saatlerde olduğunu belirterek, "Faciada hayatını kaybedenler arasında Türklerin olmasını beklemiyoruz" açıklamasında bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke'de kriz masası kurdu. 

Hac'daki faciadan ilk görüntüler

Öte yandan, devlet televizyonu, Suudi Arabistan Kralı Selman'ın çarşambadan bu yana Mekke'de olduğunu aktardı. 

11 Eylül 'de Kabe’de Mescid-i Haram'da yapılan genişletme çalışmaları sırasında 50-55 metre uzunluğundaki dev vinç hacı adaylarının üzerine düşmüş ve 109 kişi hayatını kaybetmişti. Suudi Arabistan Kraliyet Divanı, vincin devrilmesi sonucu vefat edenlerin yakınlarına 1 milyon riyal (yaklaşık 800 bin TL), yaralılara ise 5 yüz bin riyal (yaklaşık 400 bin TL) verileceğini duyurmuştu. 

Suudi Arabistan'dan vinç kazasında ölenlerin yakınlarına 800 bin TL

Kabe'de vinç devrildi: 107 ölü!


  http://www.radikal.com.tr/143948614394862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zavallılar... - oselimg

  Ruhlarını arıdırmaya gidenlerin neden olduğu izdiham ve 310 ölü. Bu iki olgu bir araya gelebiliyor günümüzde. Müslümanlar her fırsatta, Hristiyanların orta çağ karanlığındaki halini hatırlatarak kendilerini daha iyi hissetme yolunu seçerler. Bu izdiham ve 3 hafta önceki vinç kazasından sonra bir daha düşünmeleri gerekiyor.

  Katil kral - user400951

  Her yıl bu ölümlere neden olan bir ülke bu nedenle hiç kınanmaması size de garip gelmiyor mu? Kral bunun çözümünün bulmuş. Müslüman ülkelerin yöneticilerini altına hediyeye boğmak. Bunu Abdullah Gül çok iyi bilir.