Haines'in eşi: Umarım 'Cihatçı John' onurlu şekilde ölmez

Haines'in eşi: Umarım 'Cihatçı John' onurlu şekilde ölmez
Haines'in eşi: Umarım 'Cihatçı John' onurlu şekilde ölmez
Terör örgütü IŞİD'in infaz videolarında yer alan ve 'Cihatçı John' olarak bilinen militan hakkında açıklama yapan İngiliz yardım görevlisi David Haines'in eşi, !Eşimi öldüren adam için en son istediğim şey onurlu bir ölümdür' ifadesini kullandı.

RADİKAL - 'Cihatçı John' olarak bilinen IŞİD militanı tarafından başı kesilerek öldürülen İngiliz yardım görevlisi David Haines'in eşi, "Eşimi öldüren adam için en son istediğim şey onurlu bir ölümdür" dedi.

Batılı rehinelerin kafasını keserken görüntüleri yayımlanan militanın, Muhammed Emvazi adlı Londra'da yaşayan Kuveyt doğumlu bir İngiliz vatandaşı olduğu belirlenmişti. BBC'ye konuşan Dragana Haines, Emvazi için "Umarım sağ ele geçirilir. Bu öldürdüğü insanların aileleri için tek teselli olur. Ama çatışmada ölürse, bu onun için onurlu bir ölüm olur ve onun gibi için isteyeceğim son şey olur. Adalete hesap vermeli. Ama bu şekilde değil" dedi. 2006'da Somali'ye giden Emvazi'nin, Somalili örgüt Eş Şebab'la bağlantılı olduğu iddiasıyla, İngiltere 'nin terörle mücadele birimi tarafından 'terör riskine karşı halkı koruma amacıyla hakkında denetim kararı' çıkarılan şüphelilerden biri olduğu bildirildi.

'Cihatçı John'un kimliği açıklandı

BATILI REHİNELERİ ÖLDÜRDÜ

Emvazi ilk olarak geçen Ağustos ayında internette paylaşılan bir videoda ABD 'li gazeteci James Foley'i öldürürken görülmüştü. IŞİD militanı daha sonra da, ABD'li gazeteci Steven Sotloff, İngiliz yardım görevlisi David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve 'Peter' olarak bilinen ABD'li yardım görevlisi Abdülrahman Kassig'i öldürürken görüldü.

Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto'nun geçen ay öldürülmeden önce paylaşılan videolarında da Emvazi görülüyordu.

'Cihatçı John'un çocukluk fotoğrafı yayımlandı

2012'DE SURİYE 'YE GİTTİĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Washington Post gazetesine konuşan arkadaşları, Emvazi'nin Westminster Üniversitesi'nde bilgisayar programcılığı eğitimi gördüğünü söylemişti. Gazetenin haberine göre, Emvazi'nin Suriye'ye 2012 yılında gittiği tahmin ediliyor.

Hollande'dan Esad'la görüşen milletvekillerine tepki

'IŞİD'e katılanların çoğu Türkiye'den geçti'

CNN, Putin'i 'Cihatçı John' ilan etti