Haiti depremden sonra kaosa teslim

Haiti depremden sonra kaosa teslim
Haiti depremden sonra kaosa teslim

Yeterli yardımın ulaşmadığı Haiti?de halk bir kap yemek için saatlerce sırada bekliyor. Çocuklar ve yaşlıların dayanma gücü azaldı... FOTOĞRAF: AFP

Haiti depremin ardından kaosa teslim oldu. Yeterli su, gıda ve ilaç bulamayan halk, bir şişe su için kavga ederken, kamyon ve insan gücü eksikliğinden gömülemeyen cansız bedenlerin kokusu, Port-Au-Prince'te nefes almayı imkânsızlaştırıyor

PORT-AU-PRINCE / CENEVRE / WASHINGTON - Haiti’yi vuran şiddetli depremden sonra, ülkeye yeterli gıda ve ilaç yardımı yapılmaması halkı isyan ettirdi. Yetkililer, yeterli gıda ve su bulamayan halkın kavga ettiğini, sinir krizi geçirdiğini ve güçlerinin tükenme noktasına geldiğini anlatıyor. Ölülerin gömülmesi konusunda da organizasyon problemi yaşanan ülkede, ağırlaşan koku yüzünden nefes almak çok zor. Yaralılar ilaç bulamadıkları için ölüyor, çocuklar açlıktan baygınlık geçiriyor, kadınlar gıda kuyruklarında bir parça yiyecek için saatlerce bekliyor.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), depremde ölenlerin sayısının 40-50 bin olduğunu tahmin ediyor. BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu tarafından yapılan açıklamada, “WHO ile Pan-Amerikan Sağlık Örgütü’nün (PAHO) tahminine göre depremde 40-50 bin kişi hayatını kaybetti” denildi. Haitili yetkililer, depremde 50 bin kişinin öldüğünü, 250 bin kişinin yaralandığını ve 1,5 milyon kişinin evsiz kaldığını açıklamıştı. BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu’nun açıklamasında, BM’nin kurtarma ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü ve enkaz altından sağ depremzede çıkarılması için umutların sürdüğü açıklandı. Enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor ve ekipler enkaz altından canlı çıkma ihtimalinin olduğunu, bu yüzden çalışmalara devam edeceklerini açıklıyor.

Türk ekibi iki kişiyi kurtardı
Türk kurtarma ekibi GEA, enkaz altından iki kişiyi sağ olarak kurtardı. GEA’dan yapılan açıklamada, yerel halkın talebi üzerine, canlı bulunamayacağı düşünülerek kurtarma ekiplerinin terk ettiği beş katlı Carribean alışveriş merkezinde çalışılmaya başlandığı ve 36 saatin sonunda Lammy adlı bir erkek ile Jasme adlı bir kadının kurtarıldığı belirtildi.
Nadine Cardoso adlı bir kadın da ortağı olduğu otelin enkazından 100 saat sonra kurtarıldı. Kurtarılan Cardoso’nun kocası, 62 yaşındaki karısının sağlığının iyi olduğunu, ancak susuz kaldığı için bu yönde tedavinin yapıldığını söyledi. Kurtarma ekipleri, lüks Montana otelinin enkazında günlerdir kayıpları arıyordu. Uzmanlar, 72 saat geçtikten sonra enkaz altında aç ve susuz kalan insanlar için umutların tükendiğini söylüyor.
Çalışmalar, önceki gün meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki artçı sarsıntıyla birlikte sekteye uğradı. Uzmanlar, 4,5 büyüklüğündeki sarsıntının zarara yol açacak güçte olmadığını, ancak 7,0 büyüklüğündeki depremin ardından riskin arttığını açıkladı.

‘Enkazda Kanadalı yoksa gideriz’
Haiti’ye yardıma gelen Kanadalı bir ekip, kurtarılacak Kanadalı bulamayınca geldikleri kurtarma ekipmanlarıyla birlikte Kanada’ya döndü. Tam teçhizatlı olarak Tahiti’ye gelen Kanadalı kurtarma ekibi, yıkıntıların altında çok sayıda kazazede olmasına rağmen aralarında Kanada vatandaşı olmadığını öğrenince, tüm teçhizatlarıyla birlikte Kanada’ya döndü. Gitmeden önce kazazedelere “Yardım istiyorsanız gelen yabancı ekiplere yıkıntıların altında yabancı uyruklu insanların olduğunu söyleyin” diyen ekip, Haitililerin şaşkın bakışları arasında bölgeyi terk etti.
Kanada hükümetiyse, kapılarını Haiti halkına açtığını duyurdu. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Jason Kenney, Haiti’deki depremzedeler ve yakınlarının mülteci olarak Kanada’ya kabul edilebileceklerini açıkladı. Sadece bu kişiler için uygulamanın kolaylaştırılacağını bildiren Bakan Kenney, ilk etapta 2 bin kişinin Kanada’ya getirileceğini söyledi. Kenney ile birlikte basının karşısına geçen Başbakan Stephen Harper da, Haiti’ye 25 milyon dolar yardım yapıldığını ifade etti. Haiti ile Kanada arasında tarihe dayanan derin bir bağ bulunduğunu kaydeden Harper, Kanada ordusundan 800 askeri, Haiti’de görev yapmak üzere göndereceklerini belirterek, “200 kişilik bir grup, su, yiyecek ve sağlık yardımlarının dağıtımında görev yapıyor” dedi.

‘Yardımlar artarsa şiddet azalır’
Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonu’nun (MINUSTAH) karargâhının zarar görmesinin ardından, yardım dağıtımında ortaya çıkan aksaklıklar da huzursuzluğa neden oluyor. Günde 60 bin olarak hedeflenen gıda yardımı dağıtımı, ikinci gün 2 bin, önceki gün de 6 binde kalınca halk arasında huzursuzluk arttı. Bir şişe su alabilmek için pek çok Haitili birbiriyle kavga ederken, çadır kampların girişinde bir kamyondan gıda yardımı dağıtımında yaşanan izdihama askerler güçlükle müdahale edebildi. Yetkililer, yardım miktarının artmasıyla şiddet eğiliminin azalacağını belirtiyor. (aa, dha, ap)