Halef ve selef Papalar ilk kez bir araya geldi

Halef ve selef Papalar ilk kez bir araya geldi
Halef ve selef Papalar ilk kez bir araya geldi

İSTANBUL - Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis dün 28 Şubat’ta görevinden istifa eden ve Emerit Papa olarak anılan selefi 16. Benediktus ile bir araya geldi. Bu buluşma tarihe, selef Papa ile halefinin ilk kez bir araya gelmesi olarak geçti. Emerit Papa, 600 yıldır papalıktan istifa eden ilk isimdi.
13 Mart’ta seçilen Papa Francis, dün Vatikan’dan helikopterle, Roma ’nın güneyindeki Papalık yazlık konutu ve Emerit Papa’nın da nisana kadar kalması beklenen geçici ikametgâhı Castel Gandolfo’ya gitti. Emerit Papa, halefini helikopter pistinde karşıladı. Papa ile Emerit Papa, bu karşılaşma sırasında birbirlerine sarılıp kucaklaşarak tarihi bir görüntü verdi.
İki din adamı, öğle yemeği öncesi Castel Gandolfo’nun şapelinde birlikte dua etti. Emerit Papa, halefine ön tarafta kendi onuruna ayrılan rahlede dua etmesini teklif etti. Ancak Papa Francis, bunu kabul etmeyerek selefiyle birlikte aynı rahlede dua etmeyi tercih etti. Papa’nın, Emerit Papa’ya “Hayır olmaz, biz kardeşiz” deyip ayrı ayrı dua etmeyi reddettiği belirtildi.
Papa, mütevazılığıyla öne çıkarken, bu durum görüşmeye de yansıdı. İki din adamı, konumlarının birbirinden farklı olmasına karşın aynı sadelikte beyaz cüppeler giydi. Papa, öğlen yemeğinin ardından üç saat kaldığı konuttan ayrılarak Vatikan’a döndü.
Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, ikilinin 45 dakika kadar süren özel bir görüşme gerçekleştiği bilgisini verip buluşmayı “Çok derin ve samimi bir birlik anıydı” diye niteledi. Papa’nın belge sızdırılmasına ilişkin ‘VatiLeaks’ skandalı ve Vatikan Divanı’nın (Curia Romana) yeniden yapılanması hakkında selefiyle görüş alışverişi yaptığı da belirtildi.