Halep kentinde iki farklı dünya

Halep kentinde iki farklı dünya
Halep kentinde iki farklı dünya

İSTANBUL - Suriye’de çatışmaların merkezi haline gelen Halep’te hükümet önceki gece Selahattin semtinin kontrolünü ele geçirdiğini belirtirken, muhalifler rejim güçlerinin semtte bir adım bile ilerleyemediğini savundu. Şam’daki bir güvenlik yetkilisi, birkaç gündür şiddetli çatışmaların yaşandığı Selahattin’de ordunun kontrolü yeniden ele geçirdiğini açıkladı. Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Halep’teki askeri sorumlusu Abdulcabbar el Okayidi ise, ordunun saldırılarının püskürtüldüğünü ve muhaliflerin 4 tankı ele geçirdiğini söyledi. Okayidi, muhaliflerin Halep’in yaklaşık yüzde 40’ında kontrolü ele aldığını öne sürdü. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, ordunun dün sabah Selahattin’e doğru ilerlediğini belirtti. Muhalifler, kendi kontrollerindeki bazı bölgelerin helikopter desteğinde ordu birliklerince bombalandığını belirtti. 

Kent merkezi sakin
Resmi haber ajansı SANA’ya göre, “Selahattin’de katliam yapan silahlı teröristler ağır kayıp verdi.” Radikal’in ulaştığı bilgilere göre ise kentin merkezi sakin ama muhaliflerin kontrol ettiği birkaç kenar mahallesinde halk evlerini terk etti. Ordu bölgeye müdahale etmek için tetikte bekliyor. Ancak rejim bu semtlere ağır müdahalenin fakir sünni kesimleri muhaliflerin safına itmesinden çekiniyor. Ordunun ağır sivil kayıplar pahasına müdahale etemsi halinde bölgede kontrolü sağlamasının çok fazla sürmeyeceği öngörülüyor. Los Angeles Times, ordunun tank ve askerlerle sıcak çatışmaya girmek yerine belirli hedeflere hava saldırısı düzenlediğini yazdı. Gazeteye göre muhalifler ordunun yarattığı yıkım nedeniyle halkın devrimi desteklediğini savunsa da çok sayıda kişi bölgede yığınak yapan muhaliflere öfkeli. 

Halk kaçıyor
Türkiye sınırını Halep’e bağlayan Anadan kontrol noktasının muhaliflerin eline geçtiği belirtildi. Muhalif kaynaklara göre çatışmalarda 6 asker öldü, 25 asker rehin alındı. BM’nin insani işlerden sorumlu şefi Valerie Amos, haftasonunda 200 bin kişinin Halep’ten kaçtığını, çok sayıda kişinin de mahsur kaldığını ifade etti. (RADİKAL)