'Halep'te kara operasyonu yakında'

'Halep'te kara operasyonu yakında'
'Halep'te kara operasyonu yakında'
Rusya'nın hava desteğini alan Suriye ordusunun, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın birliklerinin de katılımıyla Suriye'nin Halep kentinde kara operasyonuna 'kısa zaman sonra' başlayacağı öne sürüldü.

RADİKAL - İngiliz haber ajansı Reuters, iki üst düzey bölge yetkilisine dayandırdığı haberinde, Suriye ordusunun kısa süre içinde Halep'teki militanlara karşı İran ve Lübnan Hizbullahı ile birlikte Rusya'nın hava desteğiyle kara operasyonu başlatacağını belirtti.

Planlardan haberdar olan bir yetkili, "O bölgede büyük savaş hazırlıkları olduğu açık. Suriye ordusu geniş çaplı mobilize ediliyor... Seçkin Hizbullah savaşçıları ve son günlerde kademeli olarak gelen binlerce İranlı da" dedi.

Nusra liderinden Kafkasya'daki cihatçılara: Rus sivillere saldırın

Gizlilik kaydıyla konuşan her iki yetkili de operasyonun kısa süre içinde başlayacağını ve geçen hafta Hama'da Esad karşıtı militanları hedef alan aynı birlik tarafından kara hücumuna genişletileceğini belirtti. Yetkililer, orduya destek vermek üzere operasyonda yer almak için binlerce İran askerinin bölgeye ulaştığını da öne sürdü. 

YPG: Rakka'ya operasyon birkaç hafta içinde başlayacak

Türkiye sınırına yakın bölgedeki Halep kenti ve çevresindeki yerlerin kontrolü, Şam rejimi, Devlet Başkanı Esad'a karşı savaşan örgütler ve kente yakın kırsal alanları kontrolünde bulunan IŞİD arasında bölünmüş durumda. (Hürriyet) 

'Suriye'den kaçan radikal örgüt militanları Ege kıyılarında'

ABD'den 'Suriye Demokratik Güçleri'ne 50 ton mühimmat