Halep'te savaş sesleri

Halep'te savaş sesleri
Halep'te savaş sesleri
Muhaliflerin yığınak yaptığı Halep'te dün ordunun büyük bir saldırı başlattığı belirtildi. Yerel kaynaklar operasyonların banliyölerde sürdüğünü aktardı.

HALEP-ŞAM/BBC-AP-AA

Suriye ’nin ikinci büyük kenti Halep’te günlerdir süren saldırı hazırlıkları sonrası ordunun dün muhaliflerin kaldığı sığınaklara bombardıman başlattığı, kentte şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtildi. Yerel Koordinasyon Komiteleri ordunun bir süredir beklenen saldırısının başladığını bildirirken, kentteki muhalifler dün sabah tankların Halep’in güney batısındaki Selahaddin’e doğru ilerlediğini kaydetti. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), ordu saldırılarının püskürtüldüğünü ve 8 tankın yok edildiğini savunurken, kente giren BBC muhabiri Ian Pannell bombardıman nedeniyle çok sayıda muhalifin öldüğünü ya da yaralandığını duyurdu. Destek amacıyla kent dışından binin üzerinde muhalifin Halep’e geldiğini belirten ÖSO, dün sabah saatlerinde 5 asker ile 15 sivilin öldüğünü duyurdu. Kentteki AA muhabiri de ordunun Halep’e üç noktadan yaklaşık 100 tankla girdiğini, daha sonra tank saldırılarının hava bombardımanı ile desteklendiğini anlattı. Suriyeli askeri kaynaklar ise ordunun birkaç gündür muhalifleri hedef aldığı operasyonlarda aralarında muhalif generallerin de olduğu 112 kişinin öldürüldüğünü belirtti.
Radikal’e konuşan Halep’teki kaynaklara göre kentin merkezinde operasyon ya da çatışma yok. İşyerleri açık ancak yavaş yavaş ekmek ve benzin sıkıntısı başladı. Halep’in banliyösü sayılan Selahaddin ve Sekkur mahallelerinde silahlı muhaliflerkonuşlanmış durumda. Ordu bu iki bölgede operasyonlar yürütüyor. Asıl çatışmalar Halep’in kırsalındaki köyler ve bir iki kasabada yaşanıyor. Buralarda helikopter ve askeri uçaklar da kullanılıyor. 

‘Tüm savaşların anası’
Halep’te kent merkezi çevresindeki bazı banliyolerde muhaliflerin kontrolü ele geçirmesi üzerine kentte çok sayıda asker konuşlandıran ordunun bir haftadır sürdürdüğü operasyon hazırlıkları Batılı ülkelerde katliam endişesi yarattı. Önceki hafta da başkent Şam’da muhaliflere savaş açan ordu, Şam’ın ardından Halep’te de ‘terörün kökünü kurutacağı’ açıklaması yapmıştı.
Hükümet yanlısı El Vatan gazetesi, ‘tüm savaşların anası’ olarak nitelediği Halep’teki saldırı için “Bu ordunun teröristleri ezeceği son savaş olacak ve Suriye bu krizden kurtulacak” diye yazdı.
Şam Haber Ağı (SNN), başkent Şam’ın Druşa, Katan ve Mazamiye beldelerinin de helikopter ve ağır silahlarla bombalanması sonucunda çok sayıda ölü ve yaralıların bulunduğunu öne sürdü. 

Minsk elçisi de kaçtı
Suriye Ulusal Meclisi (SUK) üyesi Fevzi Zakiroğlu, Beyaz Rusya’da görev yapan Büyükelçi Faruk Taha’nın 6 ay önce Şam’a dönmesi için Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan aldığı talimatı yerine getirmediği ve 16 Temmuz’da Minsk’ten ayrıldığını ifade etti. Zakiroğlu, Taha’nın muhaliflerin saflarına katıldığını belirtti.

Rusya: Yeni bir trajedi yaklaşıyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halep’te ‘yeni bir trajedi’nin yaklaştığını söyledi. Krasnodar’daki Soçi kentinde dün bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “Suriye hükümetini yeni adımlar atmaya ikna ediyoruz. Ancak silahlı muhalifler, yeni trajedilerin yaklaştığı Halep gibi yerleri işgal ettiğinde, hükümetten bir şey beklemek gerçekçi olmaz” dedi. Avrupa ve Arap dünyasıyla birlikte ‘bazı komşu ülkelerin Suriyeli muhaliflere desteğinin barışı engellediğini söyleyen Lavrov “Bu destek sürdükçe insani hareketten söz edemeyiz. Böyle bir durumda hangi hükümet ‘tamam’ deyip çekilir” dedi. Öte yandan, Rusya’nın, Tartus Limanı’ndaki deniz üssündeki personelini tahliye edebileceği açıklandı. Rus Donanma Komutanı Viktor Çirkov, “Acil bir durum ortaya çıkarsa, üsdeki personelimizi geri çekebiliriz” dedi. Özgür Suriye Ordusu, üsdeki Rus savaş gemilerini hedef alacakları konusunda Rusya’yı tehdit edince üs yetkilileri ‘olası bir saldırıya karşı yeterli savunma kapasitesine sahip olmadıkları’nı açıklamıştı. 

’Halk iradesi gelecek’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye halkının iktidarı alacağını söyledi. Konya’da dün düzenlenen Uluslararası Hukukçular Birliği toplantısına katılan Davutoğlu “Bir yönetimin kendi şehrini böylesi tahrip etmesi, zulmün nereye vardığının işaretidir. Suriye’de de, halkın iradesiyle iktidara gelmiş bir hükümet kurulacak” dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la görüşmeyi planlayan Davutoğlu “Bombardımanı durdurmak için ne gerekirse yapacağız” diye konuştu. {MOSKOVA/AP}