'Halk Maliki'nin icraatlarından bıktı'

'Halk Maliki'nin icraatlarından bıktı'
'Halk Maliki'nin icraatlarından bıktı'
RASAM Direktörü Dr. Kuşçuzade: "Halk Maliki'nin icraatlarından bıktı. Protestolar bundan kaynaklanıyor"

Rafideyn Stratejik Araştırmalar Merkezi (RASAM) Direktörü Dr. Münir Kuşçuzade, Irak'ın çeşitli şehirlerinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerle ilgili, "Halk Malikinin icraatlarından bıktı. Protestolar bundan kaynaklanıyor" dedi.

Merkezi İstanbul 'da bulunan RASAM'ın Direktörü Kuşçuzade, Irak'ta Başbakan Maliki yönetimini hedef alan gösteriler konusunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Maliki hükümetinin halkın taleplerine karşılık vermemesi halinde durum daha kötüye gidebilir" değerlendirmesinde bulundu.

"HALK ARASINDA MEZHEP AYRIMCILIĞI YOK"

Irak halkının tarih boyunca her zaman dayanışma içinde olduğunu kaydeden Dr. Kuşçuzade, Irak'ta mezhep çatışmasından endişe etmediklerini fakat halkın haklı taleplerinin de görmezden gelinemeyeceğini belirtti.

Ramadi'deki gösterilerin 'Hz. Hüseyin'in yolu' olarak adlandırıldığına dikkati çeken Kuşçuzade, ABD 'nin Irak'ı işgalinden sonraki 5 aylık süreçte, ülkede güvenlik gücü bulunmamasına rağmen Iraklıların bir iç çatışma yaşamadığını, halk arasında mezhep ayrımcılığı olmadığını iddia etti.

"ÇOK SAYIDA IRAKLI RESMİ OLMAYAN HAPİSHANELERDE TUTUKLU"

Kuşçuzade, geçtiğimiz Ramadi'de Başbakan Nuri el-Maliki'nin Yardımcısı Salih Mutlak'ın korumalarıyla göstericiler arasındaki 7 kişinin yaralandığı arbedeyi ve gösterilerde farklı gruplara ait bayrakların taşınmasını "provokasyon" olarak nitelendirdi.

"Çok sayıda Iraklı'nın resmi olmayan hapishanelerde tutuklu olduğunu" ileri süren Kuşçuzade, Başbakan Maliki'nin serbest bırakılacağını açıkladığı kadın tutukluların sayısının sembolik olduğunu söyledi.

Irak'ta bugün de devam eden gösterilerde Bağdat, Felluce, Ramadi, Kerkük, Anbar, Selahaddin ve Musul'da meydanlarda toplanan binlerce gösterici, haksız gerekçelerle tutuklu olanların serbest bırakılması ve terör yasasının kaldırılması talebinde bulunmuştu. Bağdat'ta Azamiye Camisi'nde toplanan, aralarında Şii ve Sünni kesimin önde gelen din adamlarının da bulunduğu Iraklılar, cuma namazını birlikte kılarak göstericilerle dayanışma mesajı vermişti.

Başbakan Maliki ise, halkın dış güçler tarafından yönlendirildiğini, protestoların amacının ulusal uzlaşı olmadığını savunuyor. (AA)