Hama'da 1.5 tonluk patlama: 31 ölü

Hama'da 1.5 tonluk patlama: 31 ölü
Hama'da 1.5 tonluk patlama: 31 ölü
Suriye'nin Hama kentinde 1.5 ton patlayıcı yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında askerler dahil en az 31 kişi öldü.

Suriye krizinde diplomatik platformda Cenevre-2 Konferansı’nın 23 Kasım’da yapılması konusunda görüş birliğine varılırken, sahada ise dün yine şiddet hâkimdi. Başkent Şam’da önceki gün 16 askerin bir intihar saldırısında ölmesinin ardından dün Hama’da da yine bir ordu kontrol noktası hedefteydi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “Hama’yı Selimiye’ye bağlayan yolda bir zirai araçlar fabrikası yakınındaki kontrol noktasına patlayıcı yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda ordu birlikleri dahil en az 31 kişi öldü” açıklamasını yaptı. Örgüt, bazıları kritik durumda olan yaralılar bulunduğundan ölü sayısının artmasının beklendiğini belirtti. Resmi ajans SANA ise 1,5 ton patlayıcı yüklü kamyonun sürücüsünün aracın içindeyken kendini havaya uçurduğunu duyurdu. SANA’ya konuşan bir yetkili, eylemi ‘silahlı terör gruplarının gerçekleştirdiğini’ söyledi.

Cenevre zirvesi 23 Kasım’da

Öte yandan BM ve Arap Birliği özel temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ile Kahire’de bir araya gelen Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ise Cenevre-2 Konferansı’nın 23 Kasım’da başlayacağını açıkladı. Böylece Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil’in 23-24 Kasım olarak açıkladığı tarihi Arap Birliği de onaylamış oldu. Arabi, basın toplantısında ‘İbrahimi ile tarih konusunda anlaştıklarını ve her türlü hazırlığın yapılması için harekete geçileceğini’ söyledi. İbrahimi ise ‘tarih üzerinde anlaşıldığını ancak henüz resmileşmediğini’ vurguladı. Tarihin netleşmesi için Ortadoğu temaslarının ardından Cenevre’ye gideceğini söyleyen İbrahimi “Kesin tarihi belirlemek üzere BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile görüşeceğim. Ben de kasım içerisinde yapılması görüşündeyim” dedi. İbrahimi ayrıca “Suriye halkının önemli bir kesimi olan Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtlarını temsil eden güvenilir bir muhalefetin katılımı olmadan konferans toplanmayacak” vurgusunu da yaptı.
Nitekim Batılı ve Arap temsilciler de yarın Londra’da bir araya gelecekleri muhalefet temsilcilerini Cenevre 2’ye katılmaya ikna etmeye çalışacak.

Londra’da muhalefetle temas

11 ülke dışişleri bakanlarının bir araya geleceği ‘Londra-11’ girişimiyle ilgili bilgi veren Britanya Dışişleri Bakanı William Hague “Cenevre-2’ye hazırlık çalışmaları, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) destek verme ve bu trajik çatışmalara siyasi çözüm bulma çabaları ele alınacak” diye konuştu. Toplantıya Britanya, Almanya, Mısır, İtalya, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD , Suudi Arabistan, Türkiye ve Fransa katılacak.
Ancak uzmanlar, muhalefetin parçalı olması ve katılımda görüş birliğine varamaması sebebiyle Cenevre-2’nin ‘zor toplanacağı’ fikrinde. Nitekim SMDK’daki en büyük grubu oluşturan Suriye Ulusal Konseyi (SUK), rejim düşmeden konferansa katılmayacaklarını açıklamıştı.