Hamaney 'kayboldu', İran endişeli

Hamaney 'kayboldu', İran endişeli
Hamaney 'kayboldu', İran endişeli
İran'ın dini lideri Hamaney'in üç haftadır gören yok.

 

İran ’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in üç haftadır kamuoyu önüne çıkmaması, sağlığının kötüye gittiği ve ülkeyi terk ettiğine dair söylentilere yol açtı. Britanya’da yayınlanan The Times gazetesine Hamaney’in en son 5 Ekim’de başkent Tahran’da kamuoyu önüne çıktığını yazdı. Gazeteye konuşan İranlı kaynaklar ise ‘dini liderin yakın zamandaki özel bir toplantı esnasında fenalaştığını’ söyledi.

 

Ruhani en elzem desteği kaptı

İranlı kaynaklara göre, tedavi altına alınan Hamaney o günden bu yana dinleniyor. Hamaney’in sağlığına dair endişeler iki hafta önce hacca giden İranlılar için mesaj yayınlaması üzerine ortaya çıktı. Times’a konuşan bir İranlı, “Sanırım hastalığı tahmin ettiğimizden de ciddi. Halk bunun son günleri olmasından korkuyor” dedi.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DEBKAfile sitesi ise ‘Hamaney’in kayboluşunda sağlık nedenlerinin bulunmadığını’ öne sürdü. Habere göre, Hamaney ‘İran’ın nükleer programına ilişkin ABD -Rusya-İran üçlü anlaşmasına odaklanabilmek’ ‘ortalıktan kayboldu.’

 

İran'la nükleer pazarlıkta umut raundu

DEBKAfile’a konuşan bir kaynak, ‘anlaşmanın hâlihazırda tamamlandığını ancak üç ülkenin liderlerinin bölgesel bir şoka yol açmamak için bunu kamuoylarına duyurmadığını’ iddia etti. [TAHRAN/EL ARABİYA)