Hamaney, Putin'le görüştü: ABD, savaşla alamadığını masada almak istiyor

Hamaney, Putin'le görüştü: ABD, savaşla alamadığını masada almak istiyor
Hamaney, Putin'le görüştü: ABD, savaşla alamadığını masada almak istiyor
Rusya lideri Putin ile İran'ın dini lideri Hamaney, Washington'ın Suriye politikasını aynı dille eleştirdi. İki lider "ABD askeri yöntemlerle elde edemediğini müzakere masasında elde etmeye çalışıyor" dedi.

RADİKAL - İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, ABD'nin Suriye konusunda askeri yöntemlerle elde edemediğini siyasi yöntemlerle müzakere masasında elde etmeye çalıştığını öne sürdü. Hamaney, Bunun önüne geçilmeli dedi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran'da düzenlenen Gaz İhracatçısı Ülkeler Forumu 3. Liderler Toplantısı’na katılmak için Tahran'a gelen Putin, İran Lideri Ayetullah Hamaney ile görüştü. Görüşmede başlıca konular olarak Suriye meselesi ve ABD'nin bölgeye yönelik tutumu değerlendirildi. 

'TARİHİ BOŞLUĞUNU TELAFİ ETMEYE ÇALIŞIYOR'

ABD'nin Asya'nın batısını tümünde egemen güç olmak için uzun vadeli planlar yaptığını savunan Hamaney, ABD, Suriye ve daha sonra bölgenin diğer yerlerinde egemen olup Asya'nın batısındaki tarihi boşluğunu telafi etmeye çalışıyor. Bu İran ve Rusya dahil tüm ülkelerin zararınadır. İşbirliği ve uyanıklılıkla bunu etkisiz hale getirmeli dedi.

“ESAD, HALKIN OYU İLE SEÇİLDİ”

ABD'nin Suriye meselesinde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesinde ısrarcı olduğunu kaydeden Hamaney, Esad'ın halkın oyu ile seçilmiş Suriye'nin yasal cumhurbaşkanı olduğunu dile getirdi. Hamaney, ABD, Suriye halkının seçimini göz ardı etmeye hakkı yok diye konuştu.

ABD'nin onurlu ve şereflice bir diplomasiye sahip olmadığını savunan İran Lideri, Bu yüzden nükleer konu dışında Washington'la ister Suriye meselesi ister diğer konularda ikili müzakerelerimiz olmuyor ve olmayacak ifadelerini kullandı.

“ABD'YE GÜVENMİYORUZ”

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede, İran'ın dünya güçleri ile yürüttüğü nükleer anlaşmaya da değinen İran Lideri, Bu meselede bir sonuca varıldı fakat biz Amerika'ya hiç güvenmiyoruz. Washington yönetiminin bu konudaki davranışlarını dikkatle izliyoruz diye konuştu.

“PUTİN: İRAN GÜVENİLİR BİR MÜTTEFİK”

Görüşmede, İran'dan bağımsız ve güçlü bir ülke diye bahseden Putin, İran'ı güvenilir bir müttefik olarak gördüklerini söyledi.

Rus lider, "Ortaklarımız arkasından iş çevirip arkadan hançer vurmayız. Bir sorun da olursa görüşerek anlaşırız" dedi.

Putin Hamaney'e Rusya'nın en eski Kur'an-ı Kerim'ini hediye etti

Suriye meselesinde kimsenin düşüncesini Suriye halkına dayatmaya hakkının olmadığını ifade eden Putin, "Kimse Suriye halkının yerine Suriye Cumhurbaşkanı'nın geleceği hakkında karar veremez" ifadesini kullandı.

Putin, İran liderine hitaben, "Sizin de söylediğiniz gibi, ABD savaş sahasında gerçekleştiremediği hedeflerini müzakere masasında elde etmeye çalışıyoruz. Bunun farkındayız dedi.
DHA

Putin meydan okudu: Rusya'yı kimse korkutamaz