Hamaney: Şimdilik nasihat ediyorum

Hamaney: Şimdilik nasihat ediyorum
Hamaney: Şimdilik nasihat ediyorum
Dini lider Hamaney, Ahmedinecad ve Laricani'yi "İranlılar rahatsız. Bu, beni de rahatsız ediyor. Şimdilik sadece öğüt veriyorum" diye uyardı.

İran ’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Meclis Başkanı Ali Laricani’nin iktidar kavgasında kılıçların çekilmesine, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’den üstü kapalı ağır bir uyarı geldi. Halkın huzur istediğini belirtip erkler arasındaki yetki kullanımına değinen Hamaney, Ahmedinecad ve Laricani’ye “Ben şimdilik nasihat ediyorum” diye seslendi.
Ahmedinecad, 3 Şubat’taki meclis toplantısında Hamaney’e yakınlığıyla bilinen Meclis Başkanı Laricani, Yargı Erki’nin başında olan kardeşi Ayetullah Muhammed Sadık Laricani ile diğer kardeş Fazıl Laricani’yi yetkilerini kötüye kullanmakla suçlamıştı. Fazıl Laricani’nin rüşvet aldığını iddia edip ses kaydı dinleten Ahmedinecad’ı, Meclis Başkanı Laricani, ‘mafyavari davranmakla’ suçlayıp meclis terk etmesini istemişti. Ahmedinecad da, sinirlenip Meclis’i terk etmişti.
İktidar mücadelesinin iyiden iyiye su yüzüne çıkması üzerine yaptığı ilk açıklamasında ‘halkın duygularını tahrik ederek ihtilaf yaratanların, ülkeye ihanet içinde olduklarının bilinmesi gerektiğini’ vurgulayan Hamaney, dünkü son açıklamasında ise tonunu daha da sertleştirdi. Hamaney, bir kabulde yaptığı konuşmada “Bir erkin başkanının, ispatlanmamış bir iddiadan dolayı diğer iki erki suçlaması şerri hukuka, yasalara ve halkın hukukuna aykırıdır” diyerek isim vermeden Ahmedinecad’ı uyardı. Dini lider, Laricani’nin, Cumhurbaşkanı’na suçlamaları karşısında kendisini savunmasını da ‘gereksiz ve haddinden fazla’ olarak değerlendirdi.
Hamaney, “Halk huzur, sükûnet ve ahlaka riayet edilmesini istiyor. Ben, şimdilik nasihat ediyorum” ifadesini kullandı. Halkın yaşadığı rahatsızlığın kendisini de rahatsız ettiğini belirten Hamaney, ‘bugünkü nasihat ve söylenmelerini, birbiri aleyhinde kullanmamaları’ uyarısı da yaptı. {TAHRAN/AP}