Hamaney: Suudi Arabistan İslam ümmetinden özür dilemeli

Hamaney: Suudi Arabistan İslam ümmetinden özür dilemeli
Hamaney: Suudi Arabistan İslam ümmetinden özür dilemeli
İran dini lideri Hamaney, Suudi Arabistan yönetiminin Mina'daki izdihamın sorumluluğunu kabul ederek, Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

TAHRAN - İran dini liderinin basın bürosundan yapılan açıklamada, Ayetullah Ali Hamaney'in, Tahran'daki ikametgâhında İranlı din adamlarını kabul ettiği bir toplantıda, Mina'daki izdiham hakkında Müslümanların zihninde bir çok soru oluştuğunu ifade ettiği belirtildi. Hamaney'in, "Suudi liderler suçu başkalarına yüklemek yerine İslam ümmetinden ve acılı ailelerden özür dileyerek sorumluluğu kabul etmeli ve bunun gereklerini de yerine getirmelidir" dediği bildirildi.

Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminin sorumluluğunu kabul etmemesinin doğru olmadığını ve bunun faydasız ve etkisiz olduğunu savunan Hamaney, "Olayda binden fazla Müslümanın hayatını kaybetmesi küçük bir mesele değil. Bu yüzden İslam dünyası bu sorunu düşünmelidir" ifadelerini kullandı.

Hamaney, hadisenin unutulmayacağını ve Müslüman halklar tarafından ciddiyetle takip edileceğini de belirterek, "Bu büyük facianın sorumluluğu Suudi liderlerin omuzlarındadır. Suudiler başkalarını suçlamak yerine sorumluluğunu kabul etmeli ve İslam ümmetinden ve acılı ailelerden özür dilemeli" diye konuştu.

Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdiham sonucunda 136 İranlı'nın da aralarında olduğu 769 kişi hayatını kaybetmiş, 934 kişi de yaralanmıştı. Dini lider Hamaney olaydan sonra Suudi Arabistan yönetimini sorumlu tutarak, ülkede 3 gün yas ilân etmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan Tahran Maslahatgüzarı'nı da "Mina'da yaşanan izdiham olayına dair açıklamada bulunması için" bakanlığa çağırmıştı.

İzdihamda 136 İranlı'nın hayatını kaybetmesi ve 103 yaralının yanı sıra 325 kişiden de haber alınamaması ülkede infiale yol açmış, ülkede cuma namazı sonrasında protesto gösterileri düzenlenmişti.

Öte yandan ülkenin resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, pazar günü de Suudi Arabistan'ın Tahran'daki büyükelçiliği önünde üniversite öğrencileri tarafından düzenlenmesi planlanan gösteriye izin verilmemesi nedeniyle gösterinin iptal edildiği belirtildi.

(AA)