Hamaney'den Obama'ya övgü

Hamaney'den Obama'ya övgü
Hamaney'den Obama'ya övgü

Hamaney, İran'a yönelik yaptırımların 33 yıldır devam ettiğini hatırlattı

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD Başkanı Barack Obama'yı diplomasiye "açık bir pencere" bıraktığı için övdü

Resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Hamaney, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz pazartesi yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Obama'nın savaş tamtamları çalınmasına izin vermeyerek diplomasiye açık bir pencere bırakmasını öven Hamaney, "Duyduğumuza göre iki gün önce ABD Başkanı, İran'la savaşmayı düşünmediğini söylemiş. Bunlar güzel sözler ve aynı zamanda bir hülyadan uyanış" dedi.

Ancak Barack Obama'nın "Yaptırımlar yoluyla İran halkını dize getireceğiz" sözlerini sarf ettiğini hatırlatan İran dini lideri Hamaney, "Bu sözcükler ise hala bir hülyada yaşadığını gösteriyor" yorumunda bulundu.

'YAPTIRIMLAR 33 YILDIR SÜRÜYOR'
İran'a yönelik yaptırımların 33 yıldır devam ettiğini, özellikle de son bir yılda yaptırımların artırıldığını hatırlatan Hamaney, ''Bu yöntemle İran halkını İslami yönetimden ayırmak niyetindeydiler, ancak onlar 2 Mart'taki seçimlerde halkın İslami yönetime bağlılığını gördüler'' şeklinde konuştu.

'ÖNKOŞULSUZ GÖRÜŞME' ÇAĞRISI
BM Güvenlik Konseyi'nin daimi beş ülkesiyle Almanya'nın aralarında bulunduğu 5 artı 1 ülkeleri ise, İran'a nükleer programıyla ilgili "önkoşulsuz" ve "ciddi bir diyaloğa girme" çağırısı yaptı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) toplantısının ardından yayınlanan ortak bildiride, İran'ın sözünü tutarak, ülkenin güneyindeki nükleer tesise gözlemcilerin girmesine izin vermesi gerektiğinin altı çizildi.

Bildiride ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın soruna diplomatik çözüm bulunmasından yana olduklarını bir kez daha tekrarladı.

'URANYUM ZENGİNLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR'
UAEK müfettişlerinin İran'a yaptığı son ziyaret ve başkan Yukiya Amano'nun hazırladığı rapora da atıfta bulunulan bildiride, İran'ın BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen uranyum zenginleştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğüne dikkat çekildi.

UAEK Başkanı Amano'ya, İran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenli olarak izlenmesi ve yönetim kuruluna rapor edilmesi çağrısının yinelendiğini belirtmişti.