'Hamas derin bir ekonomik krizde'

'Hamas derin bir ekonomik krizde'
'Hamas derin bir ekonomik krizde'
Hamas liderlerinden Salah Berdavil, Arap devletlerin 'devrimlere destek olmakla meşgul olması' ve İran'ın Hamas'a verdiği mali desteği sınırlandırması nedeniyle büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Radikal.com.tr – Suriye 'deki kriz ve iç karışıklık öncesi merkezi Şam'da bulunan ve İran'dan da önemli bir mali destek alan Hamas, bu krizde aldığı tutum nedeniyle Şam ve Tahran'ın desteğini kaybedince mali darboğaza düştü. Hamas liderlerinden Salah Berdavil, Hamas'ın büyük bir mali krizle yüz yüze olduğunu söyledi.

Hamas'ın önde gelen liderlerinden Salah Berdavil, Arap devletlerin 'devrimlere destek olmakla meşgul olması' ve İran'ın Hamas'a verdiği mali desteği sınırlandırması nedeniyle büyük ekonomik krizle karşı karşıya olduklarını söyledi.

AFP'ye konuşan Berdavil, "Arap ve Batı devletleri, Hamas'a yapacakları mali ve siyasi desteği, Hamas'ın Ortadoğu Dörtlüsü'nün şartlarını kabul etmesine bağlamasından, Arap devletlerin devrimlere destek vermekle meşgul olmasından, Suriye'de yaşananlardan ötürü İran'ın da Hamas'a yaptığı yardımları sınırlandırması ve İran'la yaşanan görüş ayrılıklarından ötürü Hamas bugün büyük bir maddi kriz içerisindedir" dedi.

Berdavil "Hamas'a yapılan mali destek, zor bir merhaleden geçiyor. Parayı bankalar aracılığıyla gönderme imkanımız yok. Mısır'la bağlantı sağlayan Refah sınır kapısı da çok sınırlı bir şekilde açık" dedi.

Hamas'ın mali krizden ötürü zorunlu olmayan bazı etkinlikleri iptal ettiğini belirten Berdavil, mali krizin Hamas'taki direniş ve siyasi duruşu etkilemediğini, mümkün olan tüm yollarla direnişi desteklemeye devam ettiklerini kaydetti.

Hamas Mart 2011'de Suriye'deki gösterilerin başlamasından bir süre sonra Şam'daki merkezini terk etmiş ve siyasal olarak daha önce ittifak halinde olduğu Esad yönetimine sırt çevirerek muhalifleri desteklemeye başlamıştı.