Hamas: İsrail mezhebi kamplaşma yaratmaya çalışıyor

Hamas: İsrail mezhebi kamplaşma yaratmaya çalışıyor
Hamas: İsrail mezhebi kamplaşma yaratmaya çalışıyor
Hamas, İsrail'i İran'a karşı 'mezhep kışkırtıcılığı yaparak Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmeye çalışmakla' suçladı.

RADİKAL - Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk, İsrail ’in bazı Arap ülkeleriyle ilişkilerini yeniden düzenleyebilmek için İran ’la yapılan nükleer anlaşmayı bir korkutma aracı olarak kullandığını söyledi. Merzuk, bugün yaptığı konuşmada “Tel Aviv, kendi çıkarları için bölgede yeni bir mezhebi kamplaşma yaratmaya çalışıyor. İsrail, sanki kendisi Sünni bir devletmiş gibi İran’a karşı bir Sünni ittifak kurulması çağrısı yapıyor. Bu, iğrençliğin en son noktasıdır; çünkü bu nefret verici mezhebi çatışmalara dönüşüyor.”

İsrail’in 50’li yıllarda bölgenin etnik temelde bölünmesi için plan yaptığını ve konudan uzak olanları kendi yanına çekmek için çatışmalar üzerine yoğunlaştığını belirten Ebu Merzuk, Araplara karşı olan Afrikalılar olarak Güney Sudanlıları beslediğini, doğuda ve batıda Kürtleri ve Amaziğleri Araplara karşı beslediğini söyledi. İsrail’in kitaplar ve çeşitli araçlarla yaptığı bu beslemelerin amacının çatışmaları yaygınlaştırarak sürdürmek olduğunu ifade etti.

Hamas: Kassam Tugayları sessiz kalmayacak

Musa Ebu Merzuk, “Siyonist rejim bugün buna yeni bir plan daha ekledi. Bu da Şii nükleer projeye karşı Sünni ittifak kurulmasıdır. Araplarla iyi ilişkiler gururu öyle bir noktaya ulaştı ki Filistin Özerk Yönetimine mektup gönderiyor. Çünkü artık Araplarla ilişkilerini normalleştirmeye ihtiyaç duymuyor” dedi.

Lavrov ve Meşal Katar'da görüştü

İsrail kısa bir süre önce hafta Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a gönderdiği mesajda Hamas’la Gazze’de uzun vadeli bir ateşkes için Hamas’la dolaylı müzakereler yapmadığı konusunda güvence vermişti. (Yakın Doğu Haber )

Gazze'de patlama: 4 ölü

Gazze'de patlama: 4 ölü

Kudüs'teki LGBTİ yürüyüşünde bıçaklanan kız öldü