Hamas: İsrail'in tehditleri Erdoğan'a yönelik

Hamas: İsrail'in tehditleri Erdoğan'a yönelik
Hamas: İsrail'in tehditleri Erdoğan'a yönelik
Hamas sözcüsü Salah el-Berdevil, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırı ve tehditlerini, Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyaretini engelleme girişimi olarak nitelendirdi.

GAZZE - Hamas sözcüsü Berdevil, ABD ve İsrail'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Gazze'yi ziyaret etmesini istemediğini vurgulayarak "İsrail, Başbakan Erdoğan 'ın Gazze'ye yapmayı planladığı ziyareti engellemek için Gazze'ye yeni saldırı tehdidinde bulunuyor. İsrail söz konusu ziyareti engellemek ve bölgedeki siyasi istikrarı bozmak için ayrıca Eilat'a atılan roketlerin Gazze'den fırlatıldığını iddia ediyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ortadoğu ziyaretlerini değerlendiren Berdevil "Kerry'nin ziyaretleri, ABD'nin bölgeyi gündemine aldığına işaret ediyor. Bölgedeki en önemli gündem maddeleri arasında da İsrail-Filistin görüşmelerinin yeniden başlaması yer alıyor" diye konuştu.

Filistin ve İsrail arasındaki görüşmelerin İsrail'in istediği şartlar çerçevesinde yeniden başlaması halinde, bu durumdan ABD'nin siyasi kazanç ve güvence elde edeceğini savunan Berdevil, "ABD, Filistinlilerin İsrail'in şartlarına boyun eğmesini istiyor. Güçlü ve etkili Türkiye , İsrail'in çıkarlarına hizmet etmiyor. Bu yüzden Başbakan Erdoğan'ın ziyaretini engellemek ya da erteletmek istiyor" ifadesini kullandı.

Berdevil, İsrail'in Gazze'ye yönelik yeni bir saldırı düzenlemesi halinde, Filistinlilerin kendilerini müdafaa edecek güçte olduğunu vurguladı.

İsrail'in güneyindeki Eilat sahil kentine geçen Çarşamba 3 roket atılmış, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı. (aa)