Hamas, Mısır'dan çalınan arabaları iade ediyor

Hamas, Mısır'dan çalınan arabaları iade ediyor
Hamas, Mısır'dan çalınan arabaları iade ediyor
Hamas hükümeti, Mısır'dan çalınarak tüneller aracılığı ile Gazze şeridine götürülen otomobillerin Mısır'a iade edilmesine başladı.

KAHİRE - Mısır 'dan yayın yapan özel Mehver kanalının haberine göre, ülkenin çeşitli kentlerinden çalınarak tünellerden geçirilmek suretiyle Gazze şeridine götürülen ve burada satılan araçlardan 15' Gazze'de yönetimde olan Hamas hükümeti tarafından yapılan kontrollerde tespit edildi. Hamas, çalıntı oldukları belirlenen 5 araçlık ilk partiyi Refah sınır kapısından Mısır makamlarına teslim etti.

Mısır ile Hamas arasında bir komisyon kurularak Mısır'dan çalınan araçların Gazze'ye götürülmesinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

Geçen yıl Kahire'de bir otomobil servisten çalınan şifreli anahtarlar yardımıyla 100 kadar otomobil çalınmıştı.

Emniyet yetkilileri, Mısır'dan çalınan araçların büyük bir bölümünün Gazze'ye götürülerek burada kullanıldığına inanıyor.

Mısır makamları, oto hırsızlıklarının artması ve çalınan araçların Gazze'ye götürüldüğü yönündeki bilgiler üzerine Hamas hükümeti nezdinde girişim başlattı.

Polis yetkilileri halk ayaklanmasının ardından Mısır'da bozulan güvenlik durumunun oto hırsızlarını kolay hareket edebilir hale getirdiğini savunuyorlar.

Mısır'dan çalınan araçların, bu ülkedeki değerinin çok altında bir fiyatla Gazze'de satıldığı iddia edilirken, Mısır ile Hamas arasında kayıp araçların bulunması konusunda varılan anlaşmadan sonra Hamas hükümetinin Gazze'de kontrollerini sıklaştırdığı kaydediliyor. (aa)