Hamas'ın Suudi Arabistan ziyaretine İran'dan tepki

Hamas'ın Suudi Arabistan ziyaretine İran'dan tepki
Hamas'ın Suudi Arabistan ziyaretine İran'dan tepki
İranlı yetkililer, Hamas heyetinin Suudi Arabistan ziyareti gerçekleştirmesine tepki gösterdi.

RADİKAL – İranlı yetkililer, geçen hafta uzun yıllar giremedikleri Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştiren Hamas heyetini eleştirdi. Aralarında Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in de bulunduğu heyet, 18 Temmuz’da Kral Selman’la bir araya gelmişti.

Al Monitor’un haberine göre, konu hakkında İran medyasında sert eleştiriler yer alırken, milletvekilleri de Hamas’a tepki gösteren yorumlarda bulundu. En sert eleştiri ise reformcu gazete Ganun’da yer aldı. Saman Saberian imzalı “Hamas: Banka hesabı Tahran’da, kalesi Riyad’da” başlıklı haberde, Hamas’ın Suudi Arabistan’a dönmesinin yalnızca finansal olamayacağı belirtilirken, “Son savaşta Tel Aviv’e en fazla Suudiler yardım etti ve Gazze’ye verdikleri tek destek ise şehitler için tabuttu” deniyor.

Hamas heyeti Suudi Arabistan'da

'HAMAS SURİYE'DE YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARMADI'

Gazetede, Hamas lideri İsmail Haniye’nin Suudi Arabistan’a “doğal ve kardeşçe” yardımları nedeniyle teşekkür ettiğine dikkat çekilirken, İranlı milletvekili Muhammed İsmail Kevseri, “Hamas geçmişte bu hataları yaptı ve Suriye’de yaşananlardan ders çıkarmadı” ifadesini kullandı. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi olan Kevseri, Hamas’ın, Suudi Arabistan’ın “Filistinlilerin haklarına kavuşmasına asla yardımcı olmayacağını bilmesi gerektiğini” vurguladı. Kevseri, ziyaretin İran-Hamas ilişkileri açısından ne anlama geldiği sorulduğunda ise, “İran bu davranışlara müsamaha gösterecek ve uygun bir zamanda ezilen Filistin halkının çıkarına uygun bir karar alacak” yanıtını verdi.

Gazetenin görüştüğü diğer milletvekili ve Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyelerinin de benzer eleştiriler yönelttiği ifade edilirken, Hamas’ın kararı birçok kişi tarafından “hata” olarak nitelendirildi.

Nasrallah: Suriye düşerse Filistin düşer

Milyonlarca kişi Kudüs Günü için sokakta