Hamas'tan AB'ye ilk ziyaret

Hamas'tan AB'ye ilk ziyaret
Hamas'tan AB'ye ilk ziyaret

Yasama Meclisi Siyasi Komite Başkanı Salah Berdevil

Hamas hareketini Filistin Yasama Meclisi'nde temsil eden Değişim ve Islah Grubu'ndan bir heyetin, temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'a gittiği bildirildi

GAZZE - Yasama Meclisi Siyasi Komite Başkanı Salah Berdevil, ziyaretin, Bulgaristan'da faaliyet gösteren Uluslararası Ortadoğu Araştırmaları Merkezi'nin daveti üzerine gerçekleştiğini belirtti.

Hamas heyetinin ilk defa Avrupa Birliği'ne (AB) üye bir devlete ziyaret gerçekleştirdiğini ifade eden Berdevil, “Bu ziyaretle amacımız, Filistin'in ve hakikatin sesini bütün dünyaya duyurmaktır” dedi.

Berdevil, heyetin Avrupa devletleri ile olumlu ilişkilerin kurulması çerçevesinde çalışacağını vurgulayarak, “Bu ziyaret, Filistin halkının ve davasının uluslararası arenada destek bulması için AB ile yeni ilişkilerin kapısını aralamaktadır” diye konuştu.

5 GÜNLÜK PROGRAM

Heyetin 5 günlük programına ilişkin açıklama yapan Berdevil, “Heyet, Sofya Üniversitesi'nde, Filistin meselesi ve İsrail ile çatışma konuları hakkında siyasi dersler verecek. Heyet ayrıca, Filistinlilerin mesajını iletmek amacıyla, Bulgaristanlı siyaset adamları ve önde gelen şahsiyetlerle konferanslar, televizyon programları düzenleyecek” ifadelerini kullandı.

Berdevil, Hamas heyetinin Bulgaristan partileri ve Müslüman grupların yanı sıra Türkiye , İran ve Rusya büyükelçileri ile görüşmelerde bulunacağını da sözlerine ekledi.(aa)