Harem üş-Şerif 7/24 kameralarla izlenecek

Harem üş-Şerif 7/24 kameralarla izlenecek
Harem üş-Şerif 7/24 kameralarla izlenecek
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Harem üş-Şerif'in 7/24 kameralarla izlenmesini kabul ettiği bildirildi.

RADİKAL - Mescid-i Aksa'da İsrail 'in izlediği politikalar nedeniyle son dönemde yükselen tansiyonu düşürmeyi amaçlayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Harem üş-Şerif'in 7/24 kameralarla izlenmesini kabul ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Ürdün'le İsrail'in, Harem-üş Şerif'le ilgili gerginliğin azaltılması için alınacak bazı önlemler konusunda anlaştığını açıkladı. Buna göre, İsrail Başbakanı Netanyahu, Kerry'nin deyimiyle "Ürdün Kralı Abdullah'ın mükemmel önerisini" kabul ederek Harem üş-Şerif'in 24 saat kameralarla izlenmesini kabul etti.

Mescid-i Aksa'da yaş sınırlaması kaldırıldı

Ürdün'ün başkenti Amman'da gazetecilere konuşan Kerry ayrıca, İsrail'in Harem üş-Şerif'te Müslimanların dua edebileceğine, gayrimüslimlerin ise sadece ziyaretçi olarak içeri girebileceklerine dair güvence verdiğini belirtti. Kerry, alınacak diğer önlemlerin ilerleyen saatlerde Netanyahu tarafından açıklanacağını sözlerine ekledi.

Nasrallah: Bölgedeki savaş Amerikan planına teslim olmayı reddeden herkese yönelik

KRAL ABDULLAH VE ABBAS'LA GÖRÜŞTÜ

Harem-üş Şerif'in himaye hakkını elinde bulunduran Ürdün Kralı Abdullah ile Amman'da bir araya gelen Kerry, buradaki temasları kapsamında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la da görüşmüştü. Kerry, Perşembe günü de Almanya 'nın başkenti Berlin'de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmişti.

BuzzFeed çalışanına saldırı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Kerry-Abbas görüşmesinde Filistin topraklarında yaşanan son gelişmeler, artan şiddet olayları ve İsrail'in Kudüs'teki ihlalleri ele alındı.

Almanya'dan Netanyahu'ya yanıt: Soykırım bizim suçumuz

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Radine, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Kerry'den İsrail tarafı ile ilgili gerçekleştirmeye çalıştığı bazı adımları dinleyen Abbas, Kudüs, mukaddes eşyalar ve yasal konumunun korunması ile Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının durdurulmasının İsrail tarafının atması gereken öncelikli adım olduğunu dile getirdi" dedi. (Hürriyet) 

ABD'den Netanyahu'ya 'dur' uyarısı