Harvard Üniversitesi'nde öğrenci-öğretim üyesi ilişkisine yasak

Harvard Üniversitesi'nde öğrenci-öğretim üyesi ilişkisine yasak
Harvard Üniversitesi'nde öğrenci-öğretim üyesi ilişkisine yasak
Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard, öğrenci ve öğretim üyeleri arasında romantik ilişki kurulmasını yasakladı. Bu yolla cinsel istismarın önüne geçilmesinin hedeflendiği bildirildi.

RADİKAL - ABD 'nin seçkin üniversitelerinden Harvard cinsel istismarın önüne geçmek için aldığı yasakla gündeme geldi. Üniversite, öğrenci ve öğretim üyeleri arasında gönül ilişkisi kurulmasına tamamen yasak getirdi.

NTV'de yer alan habere göre, ilişki yaşayan lisans öğrencisi ile akademik personele artık yaptırım uygulanacak. Karara gerekçe olarak iki grup arasındaki statü farkının cinsel istismara neden olabileceği gösteriliyor. Öğrenci ve öğretim üyesi arasındaki ilişkinin odağında eğitim olması gerektiği vurgulanıyor.

YALE'A YASAK 2010'DA GETİRİLMİŞTİ

Yasağın getirilmesinde rol oynayan profesörlerden biri, ''Öğrenciler, üniversiteye bizden bir şeyler öğrenmek için geliyor. Onlarla romantik bağ kurmak için burada değiliz'' dedi. Harvard Üniversitesi bu konuda ABD'deki tek örnek değil. Rakibi Yale 2010'da böyle bir yasak getirmişti. Connecticut Üniversitesi'nde de öğrenci ve öğretim üyelerinin ilişki yaşaması 2013'ten bu yana yasak.

Harvard'da 2 bin 400 akademik personel, 6 bin 700 de lisans öğrencisi bulunuyor. Üniversite ABD hükümetinin taciz şikayetlerini iyi soruşturmamakla suçladığı 55 kurum arasında yer almıştı.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Öğrenci

  ,

  personel

  ,

  NTV

  ,

  eğitim

  ,

  kurum

  ,

  Lisans

  ,

  İlişki