Hasan Nasrallah ve Maliki görüştü

Hasan Nasrallah ve Maliki görüştü
Hasan Nasrallah ve Maliki görüştü
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, Lübnan'da Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile bir araya geldi.

RADİKAL - Hizbullah'ın basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Maliki- Nasrallah görüşmesinde, Irak, Suriye , Lübnan ve Filistin'deki son durum ile bölge halkı ve hükümetlerini tehdit eden gelişmelere karşı dini ve politik liderlerin neler yapabileceği konuları ele alındı. Açıklamada, her iki tarafın da "IŞİD gibi terörist gruplara karşı mücadelede, halkın desteğini arkasına almış bölge devletlerine tam olarak güvendiği" belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, hafta sonu özel uçakla Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelmişti. Maliki'yi Refik Hariri Havalimanı'nda Hizbullah yetkilileri karşılamıştı. Maliki'nin, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüşmesi bekleniyordu. Lübnan Başbakanı Temmam Selam ise Maliki'nin görüşme talebini "programı müsait olmadığı" gerekçesiyle geri çevirmişti.

Irak'ta Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu, 30 Nisan'da yapılan genel seçimlerde 92 sandalye çıkarmıştı. Maliki, seçimden birinci çıkan koalisyonun lideri olarak hükümeti kurma görevinin kendisine verilmesi gerektiğini savunuyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak Ulusal Şii İttifakı'nın aday olarak gösterdiği Parlamento Başkan Yardımcısı Haydar el-Abadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmişti. (AA)