Haseke ve Kamışlı'da YPG ve Suriye ordusu arasında çatışma sürüyor

Haseke ve Kamışlı'da YPG ve Suriye ordusu arasında çatışma sürüyor
Haseke ve Kamışlı'da YPG ve Suriye ordusu arasında çatışma sürüyor

Fotoğraf arşivdir

Suriye'nin kuzeyindeki Haseke ve Kamışlı kentlerinde YPG ile Suriye yönetimine bağlı güçler arasında dün başlayan çatışmaların sürdüğü bildirildi. YPG, çatışmalarda 8 kayıp verdiğini duyurdu.

RADİKAL -  Suriye 'nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke'de YPG ile Suriye yönetimine bağlı milis gücü Ulusal Savunma Birlikleri (NDF) arasında dün başlayan çatışmalar  bugün de devam ediyor. Dün çatışmalara katılmayan ve akşam saatlerinde taraflar arasında 'arabuluculuk' yaparak ateşkes ilan edilmesini sağladığı öne sürülen Suriye ordusunun da Kürt güçlerine karşı bugünkü çatışmalara katıldığı belirtiliyor.

Yakın Doğu Haber sitesindeki yazısında bölgede yaşananları aktaran Hasan Sivri, tarafların çatışmakta olduğu Haseke'de kentin hemen dışında da IŞİD'in bulunduğuna dikkat çekiyor. Hasan Sivri'nin aktardığına göre olaylar şöyle gelişti: 

"Arap ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu mahallelerin komşu olduğu Haseke'de, yaşanan son çatışmada YPG, Haseke'nin kuzey giriş kapısı olarak tabir edilen Sibaı kontrol noktasında ve bu kontrol noktasına yakın kuzey bölgesinden sorumlu polis merkezinde kontrolü sağladı. Buna karşılık Ulusal Savunma Güçleri (NDF) de Süryani Kilise Sokağı ve İtfaiye istasyonu etrafında kontrol sağladı. Yerel muhabirlerin ve Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemcisi SOHR adlı örgütün aktardığına göre çatışma, itfaiye istasyonu civarında kontrol noktası kuran NDF'li güçlerin YPG tarafından kuşatılması ve ardından 10 NDF üyesinin YPG tarafından tutuklanmasıyla başladı."

Yerel kaynaklara göre ise tutukluları serbest bırakması amacıyla 2 saat mühlet verilen YPG olumsuz cevap verince NDF ile aralarında önce hafif silah, sonra orta ağırlıktaki silahların ve havan toplarının kullanıldığı çatışma başladı.

8 YPG'Lİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, YPG Basın Merkezi, Haseke'de dün başlayan çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamada şöyle denildi: 

“YPG/YPJ savaşçılarımız ve Asayiş güçleri ile faşist BAAS güçleri arasında Haseke'de dün başlayan çatışmalar yoğun bir biçimde devam ediyor. Çatışmalar özellikle kentin doğusunda bulunan Talaya kampı, Xişman ve kent merkezindeki Hayr Eskerî de bulunan Hastane bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Rejim güçleri, tank ve ağır silahlarla Kürt mahallelerini bombalamaya devam etmektedir.

Dünkü çatışmalardan bu yana 2 YPG savaşçımız ve 6 Asayiş üyesi arkadaşımız şehit düşmüştür. Onlarca rejim askeri öldürülmüştür. Asayiş güçleri ve YPG/YPJ savaşçılarımızın sergilediği kahramanca direnişle rejim güçlerinin tüm saldırıları geri püskürtülmüştür. Çatışmalar yoğun bir biçimde devam etmektedir.”

'REJİM UZANTILARININ KENT İÇİNDEKİ NÜFUZ SAVAŞI'

IŞİD, YPG'nin ‘rejim yanlısı’ olduğunu düşünürken, Haseke'deki çatışmaları ''rejimin uzantılarının kent içindeki nüfuz savaşı'' olarak tanımlıyor. Son 6 aydır Haseke'de Suriye ordusu ve YPG tarafından ciddi darbeler alan IŞİD, Haseke'deki son çatışmaları kendi açısından olumlu buluyor. Irak Şam İslam Devleti, Musul'u işgal ettikten sonra komşu Haseke'yi de, sınırları kaldırmak üzere ciddi şekilde tehdit etmeye başlamıştı. Hayalindeki İslam Devletinde sınırları olmayan ve kontrol ettiği bölgeleri vilayet ederek yeniden isimlendiren IŞİD, Musul işgalinden hemen sonra Musul ile Haseke'yi birleştirmek üzere kente birkaç cepheden saldırı başlatmıştı.

Sincar katliamından hemen önce gerçekleştirilen bu büyük saldırıya Suriye Ordusu, NDF, YPG ve Kerame (Onur) Ordusu karşı koymuştu. Kerame Ordusu, Cizire kantonunun Eşbaşkanı ve Arap Şammar aşireti lideri olan Hamidi Dahham'a bağlı bir ordu.

SURİYE ORDUSU KONTROL NOKTALARINI KALDIRMA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Musul işgalinden sonra Haseke'yi defalarca tehdit eden IŞİD'in kente sızma girişimleri, Haseke kentinin güneydoğusunda yer alan Gweyran mahallesindeki operasyonla bitirilmişti. Ordu ve YPG'nin beraber gerçekleştirdiği operasyonda Gweyran kontrol altına alınmış ve bu süreçten sonra IŞİD ve uzantıları kent dışında kovalanmaya başlanmıştı.

Suriye Ordusu ve NDF güçleri, son 2 aydır Haseke'nin güneyinde IŞİD'in merkezi olan Şedadi'ye doğru ve Haseke batısında Abdülaziz dağına doğru birçok noktayı IŞİD'den kurtardı. YPG ise Serakaniye, Kamışlı ve Haseke üçgeninde yer alan bölgede birçok köyü IŞİD'in elinden kurtardı. IŞİD'in, temmuz ayında kente girmek için birçok cepheden Hattab el-Kurdi komutasında başlattığı büyük operasyon kırılmış, IŞİD gerilemeye başlamış ve Haseke kırsallarında birçok noktadan çekilmişti.

Bu süreçten sonra Suriye ordusu Haseke kentindeki tüm askeri kontrol noktalarını kaldırmış ve diğer güçlere de kontrol noktalarını kaldırma çağrısı yapmıştı.