Haseke'de çifte intihar saldırısı

Haseke'de çifte intihar saldırısı
Haseke'de çifte intihar saldırısı
Suriye'nin Haseke kentinde art arda bomba yüklü iki aracın patlatılması sonucu en az 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

RADİKAL – Suriye’nin Haseke kentinde art arda bomba yüklü araçlarla saldırı düzenlendi. Suriye resmi haber ajansı SANA, intihar saldırıları sonucu en az 17 sivilin yaşamını yitirdiği bildirdi. Sputnik’e göre ise ölü sayısı 30’dan fazla.

Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre, Haseke kent merkezinde IŞİD bomba yüklü 2 aracı patlattı.  İlk bombalı saldırı Haseke'nin Kuzeyinde yer alan Xışman mahallesinde YPG'ye bağlı güvenlik kontrol noktasında saat 13:30'da gerçekleşti. Sivillerin de yoğun yaşandığı bir alanda bomba yüklü aracın patlatılması sonucu aralarında 4 YPG üyesinin de bulunduğu 12 kişi öldü ve çok sayıda kişi de yaralandı. Yaralanalar Haseke ve Amude kentindeki hastanelere kaldırılırken, saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. 

Saldırının olduğu yerde YPG'ye bağlı asayiş güçleri olası bir başka saldırıya karşı bölgede bulunan araçları başka bir bölgeye götürdü.

IŞİD Haseke'den temizlendi

İKİNCİ PATLAMA ORDU BÖLGESİNDE

İkinci patlama ise Haseke'nin batısında yer alan ve Suriye ordusunun kontrolündeki Nışve mahallesinde saat 13:50 sularında tren istasyonu bölgesinde yaşandı. Bu patlamada ilk belirlemelere göre çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Yaralananlar Haseke'deki hastanelere kaldırılırken, güvenlik güçleri patlamanın olduğu yerde güvenlik önemleri almaya başladı. Olası bir başka saldırıya karşın kentte tüm giriş ve çıkışlar kontrol altına alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Çeçen kadınlar IŞİD'i dolandırdı

Her iki saldırının da IŞİD tarafından yapıldığı belirtildi.

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Haseke kentinin bir bölümü Suriye ordusunun bir bölümü de YPG'nin elinde. IŞİD, Geçtiğimiz Temmuz ayında kentten tamamen çıkartılmıştı. Haseke'nin Şeddadi ve Hol ilçesi de IŞİD'in elinde. IŞİD, zaman zaman buradan Haseke kentine saldırıyor.

YPG-ABD işbirliğinin fotoğrafı: IŞİD'i böyle vuruyorlar

Nasrallah: Suriye düşerse Filistin düşer