'Haseke'deki saldırı Rojava halkının iradesini kıramaz'

'Haseke'deki saldırı Rojava halkının iradesini kıramaz'
'Haseke'deki saldırı Rojava halkının iradesini kıramaz'
Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, Newroz öncesi Haseke'de IŞİD tarafından sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak, hiçbir saldırının Rojava halkının iradesini kıramayacağı vurguladı. Genel Koordinasyon, tüm halklara da saldırılara karşı birlik olma çağrısında bulundu.

RADİKAL - Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, dün akşam Haseke'de meydana gelen ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırılara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Evrensel'de yer alan habere göre, hiçbir saldırının Rojava halkının iradesini kıramayacağı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Halkımız, özgürlük meşalesini Haseke'de tutuşturup özgürlük bayramı Newroz'u karşılamaya hazırlandığı bir zamanda, karanlık güçlerin maşası DAİŞ çetelerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bu teröristler halkımızın ulusal bayram kutlamalarını fırsat bilerek bomba yüklü araç ve intihar saldırılarıyla, çoğunluğu çocuk , kadın , yaşlı onlarca sivil masum yurttaşımızı şehit etmiş, birçoğunu da yaralamıştır. Kantonlar Genel Koordinasyonu olarak, halkımıza yönelik bu korkakça saldırıyı tüm bileşenlerimizle lanetliyoruz." 

IŞİD'E KARŞI TEK VÜCUT

Kürt, Arap, Asuri ve Süryani halklara IŞİD'e karşı tek vücut olma çağrısı yapılan açıklamada, "Halkımız kesinlikle bu teröre karşı büyük bir inanç ve karalılıkla direnecektir. Bu yönlü saldırılar güç ve irademizi asla kıramayacaktır. Böylesi zamanda halklarımızın tüm oluşumlarıyla elele vererek bu zorluğu da aşacağından kuşku duymuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kantonlar Genel Koordinasyonu, olası saldırılara karşı ise bugün Cizîrê Kantonu'nda herhangi bir kitlesel kutlama veya etkinlik yapmama çağrısında bulundu.