Haşimi hakkında idam kararı verildi

Haşimi hakkında idam kararı verildi
Haşimi hakkında idam kararı verildi
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında idam kararı verildi.

Irak mahkemesi, bugün yapılan duruşmada Irak’ta ölüm mangalarını yönettiği ve yönlendirdiği iddiasıyla yargılanan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında idam kararı verdi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi resmi sözcüsü Hakim Abdussettar Bayraktar yaptığı açıklamada, Irak Merkezi Cinayet Mahkemesi'nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi ve korumalarından Ahmed Kahtan hakkında, "asılarak idam edilmeleri" cezası verdiğini açıkladı.

Bayraktar, Haşimi ve Kahtan'ın, "adam öldürmeye azmettirmek ve teröre destek vermek" suçundan Terörle Mücadele Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre ceza aldıklarını, temyiz yolunun ise açık olduğunu bildirdi.

Halen Türkiye ’de bulunan Haşimi, Irak’taki Şii-Sünni çatışmasına kurban gittiğini iddia ederek bir hakkında yapılan suçlamalardan sonra ülkeden Irak’tan ayrılmıştı.

Geçtiğimiz ay sonunda BBC televizyonunun Hard Talk adlı programına konuk olan Tarık Haşimi, adil bir yargılama ve can güvenliği garanti edilirse ülkesine dönüp yargı önüne çıkmaya hazır olduğunu söylemişti.

DAVUTOĞLU, HAŞİMİ İLE GÖRÜŞTÜ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile bir araya geldi. Davutoğlu ile Haşimi'nin Dışişleri Bakanlığı konutunda yaptıkları görüşmenin sonunda Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı arabasına binerken kısa bir açıklama yaptı.

Haşimi, Irak'ta gıyabında verilen idam cezası ile ilgili olarak yakında bir açıklama yapacağını, bunun hazırlığı içinde olduğunu söyleyerek, basın mensuplarından sabırlı olmalarını istedi ve yapacağı açıklamaya bütün basını davet edeceğini kaydetti.

Tarık Haşimi, Davutoğlu ile görüşmesinin önceden planlanmış bir görüşme olduğunu da ifade ederek, ikili ve ortak çıkarları ilgilendiren çeşitli konuları ele aldıklarını bildirdi.
Haşimi soru üzerine, bu akşam Ankara 'da kalacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları da Davutoğlu-Haşimi görüşmesinde Türkiye ile Irak'ı ilgilendiren konuların yanı sıra Haşimi hakkındaki idam cezasının da ele alındığını belirtti. (Radikal, aa)