Hatay'da barış için yürüyüş

Hatay'da barış için yürüyüş
Hatay'da barış için yürüyüş

Son dönemde halkın Suriyeli sığınmacılardan rahatsız olduğu yönündeki iddialarla gündeme gelen Hatay, dün savaş karşıtı bir gösteriye ev sahipliği yaptı. ‘ Suriye ’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu’ öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi yürüyüş düzenledi.
Valilik önünde toplanan ve aralarında Emek Partisi, Eğitim -Sen, DİSK, KESK, ÖDP ve TMMOB üyelerinin de bulunduğu grup, polis gözetiminde İnönü Caddesi’nden Ulus Meydanı’na doğru yürüdü. Çok sayıda polisin hazır bulunduğu, Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın da takip ettiği yürüyüşte emniyet yetkilileri, platform üyelerini ‘yürüyüşün izinsiz olduğu’ konusunda uyardı. Gruptakilerin Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yapıp dağılacağını söylemesi üzerine grubun yürüyüşe devam etmesine izin verildi. Göstericiler yürüyüşte Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın fotoğraflarını ve Türk bayrakları taşıdı. Yürüyüş sırasında Arapça, “Kanımız canımız Esad’a feda”, “Suriye halkı yalnız değildir” şeklinde slogan atan grup, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Suriye’de savaş istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Yapılan basın açıklamasında da Suriye’de ve Türkiye ’de Sünni-Alevi-Kürt düşmanlığına izin verilmeyeceği belirtildi.


ÖSO adresini değiştirdi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), internet sitesindeki adres bölümünde merkez üssü olarak gösterdiği ‘Hatay, Türkiye’ yazısını sildi. Konunun basında gündeme gelmesinin ardından ÖSO, merkez üssü bölümüne ‘Şam, Suriye’ yazdı. Ancak Türkiye hatlı telefon numarası ve e-posta adresi sitede hâlâ duruyor. ÖSO’nun tepkiler üzerine böyle bir değişikliğe gittiği tahmin ediliyor.