Hava kirliliği her yıl 3.3 milyon kişinin ölümüne yol açıyor

Hava kirliliği her yıl 3.3 milyon kişinin ölümüne yol açıyor
Hava kirliliği her yıl 3.3 milyon kişinin ölümüne yol açıyor
Saygın bilim dergisi Nature'da yayımlanan çalışmaya göre dünyada her yıl 3.3 milyon kişinin hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. Araştırmacılardan korkutan uyarı geldi: Önlem alınmazsa rakam 2050'de iki katına çıkabilir.

RADİKAL- Dünyada her yıl 3,3 milyon kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybettiği belirlendi. Sağlık istatistikleri ve bilgisayar modelleri kullanılarak yapılan araştırmada, her yıl 3,3 milyon kişinin hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları sonucu yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan Almanya 'daki Max Planck Kimya Enstitüsü uzmanlarından Jos Lelieveld, ölümlerin yaklaşık yüzde 75'ine felç ve kalp krizinin neden olduğunu belirtti.

LİSTENİN İLK SIRASINDA ÇİN VAR

Hava kirliliğine bağlı ölümlerin büyük bir kısmı, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de görülüyor. Çin'de her yıl 1,4 milyon kişi hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Çin'i 645 bin ölümle Hindistan ve 110 bin ölümle Pakistan izliyor.

Havadaki zararlı parçacık miktarını ölçen PM 2,5 oranı geçen yıl Pekin'de birkaç kere 500'ü aşmış ve alarm seviyesi sarıdan turuncuya geçirilmişti. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği güvenilir eşik olan 25'in 20 katı. Çin'de hava kirliliği alarm sisteminde, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

Araştırmacılar, önlem alınmaması durumunda hava kirliliğine bağlı ölümlerin 2050'de 6,6 milyona yükseleceği uyarısında bulundu

(AA)