Hayalet sürücüye dev kuşatma

Hayalet sürücüye dev kuşatma
Hayalet sürücüye dev kuşatma

Fotoğraflar: REUTERS

Fransa'nın güney kenti Toulouse'da bir Yahudi okulunun önünde dört kişiyi öldüren saldırganın evi dün film gibi bir operasyonla kuşatıldı.

Fransa'nın Toulouse kentindeki saldırıların sorumlusu olduğu iddia edilen şüphelinin, dün sabah saatlerinden bu yana kuşatıldığı apartman dairesinden patlama sesleri geldiği bildirildi. Fransız BFM televizyon kanalı, şüphelinin dairesinden üç patlama sesi geldiğini duyurarak, terörle mücadele birliklerinin bu kişiyi ele geçirmek için operasyon başlatmış olabileceğini bildirdi. Fransız televizyonu, polisin tedbir amacıyla apartmanın bulunduğu mahalledeki elektriği kestiğini de aktardı. Akşam saatlerinde şüphelinin apartmanının yakınlarına takviye polis birlikleri gelmişti.

Dün de saldıracakmış
Savcı, saldırganın dün sabah bir asker ve 2 polisi daha öldürmeyi planladığını belirtip, Merah’ın pişman olmadığını tersine diğer hedeflerini öldüremediği için üzüldüğünü söylediğini açıkladı. Savcı, Merah’ı Kaide’den eğitim aldığı Afganistan’dan Fransa’ya ABD ordusunun gönderdiğini söyledi. Merah, 11 Mart’ta bir askeri, 15 Mart’ta 3’ü Arap asıllı 4 askeri ve Yahudileri öldürdürmek için kullandığı silahı da telefon karşılığında pencereden attı.

Adım adım iz sürdüler
Toulouse’da 11 Mart’ta Afrika kökenli bir askeri, 4 gün sonra da Montauban’da ATM’den para çeken 3’ü Arap kökenli dört askeri, 19 Mart’ta da Yahudi okulu önünde 3’ü çocuk dört Yahudi’yi öldürdüğü iddia edilen Cezayir kökenli Muhammed Merah’ın izine motosikleti ve internetteki IP adresi aracılığıyla ulaşıldı. Tüm saldırılarda aynı Colt 45 tipi silah ve Yamaha marka motosiklet kullanıldığı açıklandı. Saldırılarda kullanılan koyu gri Yamaha marka T-MAX tipi bir motosiklet 6 Mart’ta çalındı. Şüpheli daha sonra bir satış bayiine gidip GPS navigasyon sistemini söktürüp motosikleti beyaza boyatmak istedi. Durumdan şüphelenen satıcı da polisle iletişime geçti. 11 Mart’ta öldürülen Afrika kökenli paraşütçü birliğinde görevli asker İmad İbni Ziyaten’i öldürmeyi kafasına koyan saldırgan, Ziyaten’in kendi motosikletini satmak üzere ‘LeBonCoin.fr’ adlı internet alışveriş sitesine verdiği ilana e-mail’la cevap verip görüşme talep etti. Kardeşinin telefonuyla da iletişime geçerek ıssız bir yerde buluşmayı teklif etti. Saldırgan Ziyaten’i buluşma noktasında öldürdü. 15 Mart’ta da Montauban’da ATM’den para çeken 3’ü Arap asıllı dört askeri yine aynı motosiklet ve silahla öldürdü. Saldırganın bilgisayarına ait IP adresinin izini süren polis, şüphelinin kaldığı eve ulaştı.