Haydutlar Kraliçesi'nin hikâyesi ibret olmadı mı?

Haydutlar Kraliçesi'nin hikâyesi ibret olmadı mı?
Haydutlar Kraliçesi'nin hikâyesi ibret olmadı mı?
'Haydutlar Kraliçesi' Devi'nin ders niteliğindeki öyküsüne tanıklık eden Hindistan, başta tecavüz olmak üzere kadına karşı şiddete dair önlemleri tartışıyor.
Haber: ÖZGE BABACAN / Arşivi

Ekonomisiyle dünyada son yılların yükselen gücü olmayı başaran Hindistan maalesef yıllardır toplum içinde büyüyen utancından kurtulamadı. Öyle ki geçen yıl ülkede her yaştan kadınlara yönelik 24 bin 206 tecavüz vakası kayıtlara geçti. Durumun en vahim olduğu yer başkent Yeni Delhi. Resmi rakamlara göre, kentte her 18 saatte bir, bir kadın tecavüze uğruyor. Bu ay başında 23 yaşında bir kadın öğrencinin bir saat boyunca otobüste tecavüze uğraması insanın kanını donduracak cinsten. Dünyanın en büyük ‘demokrasi’lerinden biri olmakla övünen ülke kadın hakları konusunda sınıfta kalmışa benziyor. Ancak halk bu utancı yok etmek için sesini devlete duyurmak ve yapıcı kararlar alınmasını sağlamakta kararlı.
Son 6 yılda yüzde 25 artan tecavüz vakaları kast sistemiyle doğrudan bağlantılı. Kurbanların neredeyse hepsi düşük kastlardan, saldırganların ise daha çok köylerde toprağı yöneten, güç sahibi tabakadan oldukları belirtiliyor. New York Times’tan Jim Yardley, 16 yaşındaki bir kurbanın karanlığa gömmek istediği 3 saati şöyle aktarmış: “Adamlar kimseye söylememesi için tehdit etmiş. Kız günlerce bir şey söylememiş.”

Haydutlar Kraliçesi’nin isyanı 
Aslında ülke ilginç bir hikayeye de tanıklık etmiş. ‘Haydutlar Kraliçesi’ olarak bilinen ve efsane haline gelen Phoolan Devi’nin hikayesi ülke için tecavüz konusunda ders niteliğinde. Lakabı işitildiğinde korkulacak biri olan Devi aslında bir tecavüz kurbanı. Pradeş’in bir köyünde fakir bir aileden gelen Devi tüm yaşamını uğradığı tecavüzün intikamını almaya adamış silahlı bir aktivist. 11 yaşındayken, 20 yaş büyük amcasının oğluyla zorla evlendirilen Devi, yıllarca eşinin tecavüzüne uğradıktan sonra bu zulme dayanamayıp dağa çıkmış. Çetesini yanına alıp 1981’de köyüne döndüğünde intikam ateşi Devi’yi yüksek kasttan 22 erkeği öldürmeye itmiş. Bu sebeple ‘Haydutlar Kraliçesi’ lakabına layık görülen Devi, yoksul kastlar arasında nam salmış. 11 yıllık hapis hayatı ardından halkçı Samajwadi Partisi’nden meclise giren 

Devi 2001’de ise suikaste kurban gitti. 

Devi ve nicelerinin hikayesi değişen toplumsal cinsiyet dinamiklerini de akla getiriyor. Sosyologlara göre, ülkede artık kadınların daha çok söz sahibi olmaya başlaması, daha çok kadının okula gitmesi, iş gücüne katılması ve kendi eşlerini seçmeleri gibi birçok neden erkekler tarafından bir tehdit olarak görülüyor. Bazı uzmanlar kız çocuklarının ‘külfet’ görüldüğünü ifade ederken eşitsizliklerin kamusal alanda kadına karşı nefret getirdiğini düşünüyor. Toplum yapısının erkeklik olgusu üzerine kurulması kadınların görünür olması konusunda sorun teşkil ediyor. Öyle ki tecavüzler çoğu zaman medyaya yansımıyor. Haryana yönetimindeki Kongre Partisi sözcüsü gibi düşünenlerin de sayısı fazla. Sözcü ‘tecavüzlerin yüzde 90’ının cinsel rızaya dayandığını’ savunuyor. Bundan ötürü bir köy ağası, çocuk gelinlerin çok olduğu ülkede ‘kız çocuklarının 16 yaşında evlendirilmesi gerektiğini’ belirtiliyor. Bunun yanı sıra polisin de tecavüzcüden yana tutum aldıkları biliniyor. Binlerce kadın ve muhalif ise sesini duyurmak için başta Yeni Delhi olmak üzere çoğu kentte sokağa döküldü. 2007-2011 arası yüzde 17 artan tecavüz davaları kapsamında suçluların idam cezasıyla yargılanmasını isteyenler çoğunlukta. Hükümet ise en yüksek cezanın müebbet olduğu ülkede şimdilik çeşitli önlemlerle öfkeyi dindirmeye çalışıyor. Yeni Delhi’de daha çok polis devriye gezerken Batı Bengal vilayetinde de tamamı kadın polislerden oluşacak 65 yeni karakolda kadınlara yönelik suçlarla ilgili çalışılması amaçlanıyor.

Tecavüz kurbanı kadın öldü
Hindistan’ı ayağa kaldıran toplu tecavüz olayının kurbanı 23 yaşındaki üniversite öğrencisi, 2 haftadır süren yaşam mücadelesini kaybetti. Başkent Yani Delhi’de 16 Aralık’ta bir otobüste tecavüze uğrayan, ölesiyle dövülen, sonra da hareket halindeki otobüsten aşağı atılan genç kadın, tedavi gördüğü Singapur’daki hastanede çoklu organ yetmezliğinden hayatını yitirdi. Ölüm haberinden hemen sonra 6 şüphelinin cinayetten yargılanmasına karar verildi. Başbakan Manmohan Singh, yazılı açıklamasında kadınlara yönelik yaygın şiddetle mücadele için toplumsal değişimin gerekli olduğunu belirtti.Gösteri yasağına rağmen kadına şiddeti prtesto eden yüzlerce kişi dün de sokaktaydı. Yeni Delhi’de düzenlenen iki ayrı gösteriye 1000’i aşkın kişi katıldı.