Hedef araştırma merkezi

Hedef araştırma merkezi
Hedef araştırma merkezi

Şam civarındaki Ayn Tarma da top mermisine hedef olan Özgür Suriye Ordusu üyelerini Reuters tan Goran Tomaseviç görüntüledi.

Suriye, İsrail'in silah konvoyu değil Cemraya'daki bilimsel merkezi vurduğunu açıkladı. İsrail sessiz, Şam'ın dostları öfkeli.

İsrail’in Suriye’den Lübnan’daki Hizbullah’a silah taşıyan konvoyu sınırda vurduğuna dair haberlerin ardından Şam yönetimi vurulan yerin başkent Şam yakınlarındaki bilimsel araştırma merkezi olduğunu açıkladı. Suriye ordusu, Lübnan tarafından gelen İsrail jetlerinin çarşamba günü Şam’ın kuzeybatısında sınıra 13 km mesafede Cemraya’daki merkezi bombaladığını, tesisin kısmen yıkıldığını, 2 çalışanın öldüğünü ve 5 çalışanın yaralandığını açıkladı. Ordu, İsrailli istihbaratçılar ve Batılı diplomatların Suriye-Lübnan sınırında bir silah konvoyunun vurulduğu iddiasını yalanladı. Jetlerin alçak uçmaları nedeniyle radara yakalanmadığı belirtildi. Resmi haber ajansı SANA merkezde ülkenin savunma kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını kaydetti. Yerel kaynaklar tesise 6 füze atıldığını ve yükselen dumanların uzaktan görüldüğünü aktardı. Lübnan ordusu İsrail uçaklarının bölgede özellikle çarşamba günü etkinliklerini arttığını belirtmişti. İsrail, birkaç gün önce Demir Kubbe savunma sistemini kuzeye taşımıştı.

ABD ’nin haberi vardı
Hizbullah da saldırının Cemraya’yı hedef aldığını belirtti. Times gazetesine konuşan bir İsrailli istihbaratçı da vurulan konvoyda uçaksavar füzeleri ve insansız hava araçlarının GPS sistemlerini devre dışı bırakacak elektronik sistemlerin olduğunu öne sürmüştü. İstihbarat yetkilisi, askeri istihbarat şefi Aviv Koçavi’nin İsrail’in ‘Suriye’nin kimyasal silahlarının Hizbullah’ın eline geçmesi’ kaygısını iletmek üzere geçen hafta Washington’a gittiğini belirtti. Wall Street Journal’a konuşan Amerikalı yetkililer ise ‘İsrail, Washington’ı bilgilendirdi’ derken, konvoyun bir askeri tesis yakınlarında vurulmuş olabileceğini savundu. Telegraph’a konuşan İsrailli bir diplomat ise ‘kasımda Hamas’a saldırıların ardından Hizbullah’ın askeri kapasitesini azaltmak için yeni operasyonların planlandığını’ belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise saldırının olup olmadığı sorularının muhatabının İsrail olduğunu söyleyip yorum yapmadı.

Şam: Misilleme hakkımız var
Suriye, İsrail’i BM’ye şikâyet edip misilleme hakkını saklı tuttuğunu bildirdi. Rusya Dışişleri, saldırının doğrulanması halinde olayın bağımsız bir ülkeye saldırı anlamına geleceğini ve BM hukukunun kabaca ihlal edilmiş olacağını kaydetti. İran, saldırının İsrail için ağır sonuçları olacağı uyarısı yaptı: “Bu saldırı teröristlerle Siyonist rejimin Suriye’de ortak hedeflerini ortaya koymuştur. Bölgeye yerleştirilen Patriot’lara güvenmeyin; çünkü bu tür savunma sistemlerinin işlevsizliği 8 günlük savaşta ispatlandı.”


Hatib’in diyalog çağrısı muhalif cepheyi kızdırdı


Suriye Muhalif Güçler ve Ulusal Koalisyonu (SMDK) lideri Muaz el Hatip’in Suriye hükümetiyle görüşebilecekleri yönündeki açıklaması muhalif cepheyi böldü. Muhalifler dün Kahire’de meseleyi tartışırken SMDK üyesi Heysem Malih, toplantı öncesi “Açıklama şaşırtıcı. Hatib’e ağır sitem edeceğiz. Bunları SMDK Başkanı sıfatıyla değil, kendi ismiyle açıklaması gerekirdi. Şahsi düşünceleri olduğunu söyledi ancak bu yetersiz. Hatib’i ‘Rejimle müzakere yok’ prensibini ihlal ederek açıklama yapmasına sevk eden nedenleri ele alabiliriz” dedi. Suriye Müslüman Kardeşler ise Hatib’in açıklamalarını, ‘ siyasi içtihat’ olarak değerlendirdi. SMDK üyesi Halid Hoca da “Başkanın bu söylemleri karşısında şaşırdığımızı söyleyebiliriz. Biraz tuhaf bulduk. SMDK’da bu görüşlere yönelik olumsuz bir hava var” dedi. Britanya Dışişleri Bakanı William Hague, “Siyasi çözüm istiyoruz” diyerek memnuniyetini dile getirdi.